Dne 23. září 2010 upořádal Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením (NFOZP) trhy s názvem „Praha otevřená řemeslům“. Trhy se uskutečnily 23. září 2010 od 10,00 do 18,00 hodin na Ovocném trhu v Praze.
Jednalo se o prezentaci řemeslných aktivit lidí s handicapem, jak z řad OSVČ tak i běžných zaměstnavatelů a zároveň studentů a učňů, a to nejen z řad osob se zdravotním postižením.
V rámci programu došlo k předání šeku k uhrazení poplatku za audit ochranné známky Práce postižených o. s. JOKER z Chebu. Společnost Abbott Laboratories s. r. o., která audit uhradí, se tak stala historicky prvním patronem ochranné známky Práce postižených a po další 2 roky se bude moci pyšnit titulem Patron ochranné známky práce postižených o. s. JOKER. Projekt „Patron ochranné značky Práce postižených“ je o pomoci zaměstnavatelům, kteří zaměstnávají osoby se zdravotním postižením, získat licenci k užívání ochranné známky Práce postižených. Patronství se tím však nemusí končit, může pokračovat. Patron může svému partnerovi – nositeli ochranné známky dál pomáhat například pravidelným zadáváním zakázek.
V odpoledním bloku proběhla také prezentace UNIE ROSKA, která sdružuje pacienty s roztroušenou sklerózou (RS). V rámci stánku UNIE ROSKA došlo k představení projektu expedice pacientů s RS na Kilimandžáro, ukázky rukodělné činnosti – pletení košíků pana Jaroslava Wojnara, účastníka světové Abilympiády v Japonsku a korálkářské dílny paní Alice Plundrové. Na akci také vystoupili američtí piloti, Keith Siilatse a Andreie Floroiu, kteří se rozhodli proletět 30 zemích světa během 60 dnů na podporu lidí s RS a organizací pro pacienty s RS a právě 23. září 2010 přistáli v České republice. Projekty UNIE ROSKA přišli svými koncerty podpořit Hana Robinson a kapela LaSpilka.
Praha otevřená řemeslům nebyla prezentací sociálních služeb, ale opravdového a fungujícího zaměstnávání a vzdělávání, které vede k a vzdělávání učňů a studentů z řad zdravot. postižených ve školách se sídlem v hl. městě Praha a následnému zaměstnávání.
V rámci programu proběhla také burza práce ve stanu pracovního portálu práce.cz a NFOZP. „Společně s odborníky na zaměstnávání zdravotně postižených jsme se věnovali především tématům přínosu zaměstnávání zdravotně postižených a jeho specifik, vytipování vhodného místa pro zdravotně postižené ve firmě a také náležitostem výběrového řízení,“ řekla Radka Pokorná ze společnosti LMC, která portál Prace.cz provozuje.
Akce proběhla v rámci projektu Ochranná známka Práce postižených v Praze. Více informací na www.nfozp.cz a www.pracepostizenych.cz
Ochranná známka Práce postižených tvoří ucelený projekt. Jde o systém, který vytváří podmínky a možnosti pro označování výrobků, které osoby se zdravotním postižením skutečně a prokazatelně vyrobily, kompletovaly, balily nebo poskytly práce v podobě služby ochrannou značkou “Práce postižených“. Od května 2010 je ochra. známka Práce postižených součástí Národní politiky kvality.