MPSV: Postižení dostanou od ledna vyšší příspěvky na dopravu

PRAHA, Středně a těžce zdravotně postižení či lidé, kteří je pravidelně přepravují, dostanou od ledna vyšší příspěvky na provoz vozidel...

Středně a těžce zdravotně postižení či lidé, kteří je pravidelně přepravují, dostanou od ledna vyšší příspěvky na provoz vozidel. Částka se může zvýšit až o 776 korun. Na peníze mají nárok i rodiče dětí s nádorem či hemoblastosou.

O zvýšení částek rozhodl ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Úprava dávek si vyžádá 96 milionů korun, pokryje je rozpočet ministerstva. Důvodem zvýšení vyplácené částky jsou změny cen pohonných hmot. Ceny benzínu na podzim výrazně vzrostly, a to někde až na 35 korun za litr. Reagovaly tak na hurikán Katrina, který v Americe poničil část rafinerií. Nyní opět klesají.

Lidé se středně těžkým postižením by měli od ledna dostávat od státu ročně 6000 korun místo nynějších 5624 korun. Těžce postiženým připadne 9900 korun, nyní je to 9124 korun. Dávka je určena na benzin i povinné ručení. Když člověk najezdí ročně přes 9000 kilometrů, dostává podle mluvčí za každých ujetých 500 kilometrů ještě peníze navíc. Handicapovaní s průkazem ZTP za ně tak mohou mít dalších 200 korun, lidé s průkazem ZTP/P pak 400 korun. Na jednostopé vozidlo získají lidé s průkazem ZTP pak 2300 korun, 4200 korun dostanou osoby s průkazem ZTP/P.

Od ledna o 500 korun vzroste také příspěvek na dopravu lidem, kteří se dopravují jinak než vlastním vozidlem. Na rok budou tedy dostávat 6500 korun. Podle mluvčí ministerstva práce mají dávky na dopravu podpořit samostatnost a soběstačnost postižených a umožnit jejich zapojení do společnosti. Díky příspěvkům se dostanou například do škol či do zaměstnání. Podmínky pro poskytnutí dávky stanoví ministerská vyhláška.

V roce 2004 se vyplatilo více než 203.000 příspěvků na provoz motorového vozidla. Vyžádaly si přes 1,21 miliardy korun. Mluvčí dodala, že stát dává postiženým tyto dávky od roku 1990. Tehdy se cena benzinu zdvojnásobila z osmi na 16 korun. V nynější výši jsou příspěvky od roku 1998.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami