Vídeňská univerzita vyvinula “toalety s mozkem” pro osoby s roztroušenous sklerózou

VÍDEŇ, Změří vás, nabídne vám pomocnou ruku, zvýší nebo sníží záchodové sedátko a spláchne po vás. Taková je "toaleta s mozkem"...

Změří vás, nabídne vám pomocnou ruku, zvýší nebo sníží záchodové sedátko a spláchne po vás. Taková je “toaleta s mozkem”, kterou vyvinuli vědci ve vídeňské Technické univerzitě. Jde o technicky vysoce vyspělé zařízení určené pro lidi postižené roztroušenou sklerózou či jinak postižené a staré lidi.

Vědci pracují na dvou verzích. Jedna využívá “chytrou kartu”, kterou člověk vloží do štěrbiny při vstupu na záchodek, jenž pak uzpůsobí madla. Druhá verze udělá totéž s využitím technologie reagující na hlas. Osoba, která vkročí do kabinky, je poměřena technologií, jež pak uvede v činnost madla, která uvede do správné polohy, a přizpůsobí výšku sedátka tak, aby vyhovovalo lidem na kolečkovém křesle. WC také rozpozná, kdy uživatel vykonal potřebu, a pak automaticky spláchne.

Inteligentní záchod vyvinul mezinárodní tým deseti expertů spolu s univerzitní Výzkumnou skupinou pro rehabilitační technologie. Novinka byla testována na 35 pacientech. Jejich výroba by se měla v plném rozsahu rozběhnout před koncem letošního roku.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami