Na Šumavu i s vozíčkem

PLZEŇ, Na Šumavě letos opět jezdí autobusy pro nepohyblivé osoby

Autobusy pro málo pohyblivé občany začaly v květnu opět jezdit po atraktivních místech národního parku Šumava. Projekt “Dostupná Šumava” letos vstupuje do šestého ročníku. Dosud ho využily tisíce vozíčkářů, důchodců i hůře pohyblivých občanů. Autobusy vyjíždějí po zajímavých místech Šumavy mimo hlavní sezonu – v květnu, červnu, září a říjnu.

Letos je naplánováno 26 celodenních výletů. V naprosté většině jsou už všechny termíny zaplněné, řekl dnes ČTK Petr Sýkora z ČSAD v Sušici. Dopravce akci organizuje společně se správou parku. Projekt využívají zejména důchodci a méně pohybliví lidé, kteří už nemohou po šumavských kopcích sami chodit, mohou ale jet i lidé na invalidním vozíku. Výlety s průvodcem umožní díky povolení správy parku dojet až na místa, kam normální doprava nesmí. Osmihodinový výlet přijde na 160 korun. “Loni jsme na jaře začali jezdit kvůli sněhu později, na 19 zájezdů pak za celý rok jelo 566 lidí,” řekl Sýkora. Lidé si podle něj rezervují místa v autobusech na letošní sezonu už od loňského podzimu. Šanci dostat se ještě tento rok na výlety budou mít zájemci pouze tehdy, pokud by někdo zamluvené místo odřekl.

Podle mluvčího správy parku Radovana Holuba se trasa zájezdu každé dva roky obměňuje. “Letos se vrací do šumavských Plání, na Modravsko a Kvildsko, a v podzimní sérii se rozšiřuje o zajížďku z Modravy na Klostermannův Březník,” řekl. Na trase je naplánováno 11 zastávek, lidé se podívají na Rokytu, Tříjezerní slať, Javoří Pilu, Modravu, Březník, Bučinu, Knížecí Pláně, Chalupskou a Jezerní slať, Zhůří a Dračí skály. Turisté by celkem měli ujít na všech zastávkách přes 1,5 kilometru.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami