Bruntál bez bariér

OSTRAVA, Handicapovaní lidé budou v Bruntálu označovat speciální samolepkou bezbariérové objekty...

Handicapovaní lidé budou v Bruntálu označovat speciální samolepkou bezbariérové objekty, které jim umožňují plnou soběstačnost v pohybu. ČTK to dnes řekl mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek.

“Jde nám především o to, aby samolepka byla chloubou daného zařízení, značila a umožňovala opravdovou samostatnost a plynulý pohyb zdravotně postiženého občana v daném objektu,” řekla bruntálská vozíčkářka Alena Jančíková. Připomněla, že bezbariérovým objektem není každé zařízení, které nemá schody. Bezbariérovost zahrnuje daleko více prvků, například dostupné sociální zařízení, snadné otevírání dveří či nájezdy v patřičném sklonu.

Samolepka obsahuje znak města Bruntálu a mezinárodní logo vozíčkářů a doplňuje ji text, že v takto označeném zařízení jsou handicapovaní s bezbariérovosti zcela spokojeni. Vozíčkáři případně upozorní majitele objektu i na drobné nedostatky, které si zdraví lidé mnohdy ani neuvědomí.

“Právě takové maličkosti dovedou vozíčkáře nebo člověka pohybujícího se o francouzských holích odradit,” řekla Jančíková. Dodala, že mnozí lidé nejsou lhostejní a vozíčkářům často pomohou, ale právě samostatným pohybem si postižení lidé dokazují, že nestojí stranou běžného života.

V návaznosti na samolepky vznikne také mapa pro handicapované turisty a místní, aby měli přehled, kde a jaké zařízení mohou bez problémů navštívit.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami