Nové psí pomocníky získalo dalších 11 postižených lidí

TŘEMOŠNÁ (Plzeňsko), vycvičené asistenční a terapeutické psy získalo v sobotu dalších 11 postižených lidí z celé republiky...

Speciálně vycvičené asistenční a terapeutické psy získalo v sobotu dalších 11 postižených lidí z celé republiky. Lidem upoutaným na invalidní vozík je předala obecně prospěšná společnost Pomocné tlapky, která se výcvikem a předáváním speciálně cvičených psů zabývá už pět let. Psí společníky, nepostradatelné pomocníky pro každodenní život i terapeuty, už díky společnosti získalo 40 lidí.

Výcvik asistenčních psů je podle ředitelky Pomocných tlapek Hany Pirnerové ze všech typů výcviku nejnáročnější, ale na rozdíl od tréninku vodících psů pro nevidomé se na něj nevztahuje státní příspěvek. “Celková částka na výcvik asistenčního psa přitom dosahuje až 200.000 korun,” řekla ČTK Pirnerová. Pomocné tlapky mohou fungovat jen díky sponzorským darům a příspěvkům.

Asistenční psi mohou částečně nahradit osobní asistenty nebo členy rodiny. Každé zvíře je vycvičeno přímo podle potřeb majitele. Tělesně postižení se díky svým psům stávají méně závislí na péči okolí, jsou více samostatní i sebevědomí a také se lépe zapojují do běžného života a snadněji navazují kontakt s okolím, vysvětlila Pirnerová.

Psi umí otvírat a zavírat dveře, nosit věci, najít zvonící mobilní telefon, umí ale také narovnat pod záda polštář, otevřít pračku a vyndat prádlo. Lidem s atrofií svalstva dokáže pes zvednout hlavu, a tím uvolnit dýchací cesty a zabránit udušení, vrátit spadlou ruku na ovládání elektrického invalidního vozíku nebo vrátit nepohyblivou dětskou nohu, která se sveze z postele, zpět pod peřinu.

Většina psů, které v sobotu Pomocné tlapky slavnostně předaly, bude pomáhat postiženým dětem. Například jedenáctiletá Dagmar Vybíralová z Kroměříže získala v labradoru Frigovi společníka a terapeuta. Zvíře dokonale prohřeje dítěti ztuhlé nohy a ruce, pomáhá i se svlékáním. Smetanový labrador Falco zase denně doprovází čtrnáctiletou Lucii Faldusovou do školy. Černá fenka Cher se stala nepostradatelnou pomocnicí a přítelkyní pro třináctiletou Lucii Vysokomenskou z Brna. Fena pomáhá dívčině matce s péčí, její specialitou je polohování dítěte, podávání míčků a masírování bolavého bříška jazykem.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami