Mezi Přerovem, Olomoucí a Prostějovem jezdí bezbariérová linka

OLOMOUC, Nová linka jezdí v pracovních dnech po trase z Přerova do Olomouce a do Prostějova...

Mezi Přerovem, Olomoucí a Prostějovem začala dnes jezdit bezbariérová autobusová linka, které pojme mimo jiné pět lidí na invalidním vozíku. Podle vedení společnosti Connex Morava, která autobusy provozuje, jde o první bezbariérovou příměstskou linkou v republice.

“Zavedení nové linky vyplývá z krajského plánu vyrovnávání příležitostí. Oslovili jsme všechny dopravce v kraji. Connex byl jediný, který reagoval,” řekl včera novinářům krajský radní Petr Polášek.

Nová linka jezdí v pracovních dnech po trase z Přerova do Olomouce a do Prostějova a zpět. Zajišťuje ji pět spojů v každém směru. “Trasu linky jsme konzultovali se spolkem vozíčkářů Trend,” uvedla na slavnostním zahájení provozu linky generální ředitelka Connexu Morava Jitka Homolová.

Předseda Krajské rady zdravotně postižených Milan Langer novinářům řekl, že linka není určena výhradně vozíčkářům. “Je určena pro všechny, tedy i pro vozíčkáře. Linku určitě ocení také maminky s kočárky či starší lidé,” míní Langer.

Homolová doplnila, že je autobus také vybaven zvukovými hlásiči a světelnými panely, které usnadní cestování lidem se zrakovým či sluchovým handicapem. Connex Morava nakoupil kvůli lince tři nové autobusy SOR. “Jsou to prototypy. Byly upraveny podle našich potřeb,” uvedla Homolová. Vozy podle ní dohromady stály 14 milionů korun. Olomoucký kraj dá podle Poláška na koupi autobusů 1,8 milionu korun. “Kraj dále bude dopravci hradit prokazatelnou ztrátu, která bude činit zhruba 400.000 korun,” uvedl radní.

Vedení kraje i dopravce se bude podle něj v budoucnu snažit počet bezbariérových linek rozšířit.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami