Maltézská pomoc má v Uherském Hradišti centrum sociálních služeb

UHERSKÉ HRADIŠTĚ/ZLÍN, dobrovolníci z centra Maltézské pomoci poskytují sociální služby seniorům i zdravotně postiženým lidem...

V Uherském Hradišti vzniklo nové centrum Maltézské pomoci, jehož dobrovolníci poskytují sociální služby seniorům i zdravotně postiženým lidem. Mezi oblíbené programy patří takzvaná adopce seniorů. Dobrovolníci se v rámci tohoto programu pravidelně setkávají s osamělými staršími lidmi v domácnostech nebo v domovech důchodců. ČTK a Českému rozhlasu to řekl koordinátor diecézního centra Michal Umlauf.

Dobrovolníci za staršími lidmi přichází jednou až dvakrát týdně. “Mladí lidé v domovech mnohdy mívají babičku nebo dědečka, kterým se snaží poskytnout kontakt se světem. Povídají si s nimi, případně je vezmou na vycházku nebo jim připraví jiný program,” popsal Umlauf s tím, že na Uherskohradišťsku se tomuto programu věnuje zhruba desítka dobrovolníků.

Jednou z dobrovolnic je Zuzana Borošová, která dochází do domova důchodců v Uherském Hradišti jednou týdně. Nejprve tam navštěvovala různé lidi. Nyní chodí za starší ženou. “Od neutrálních rozhovorů přecházíme k povídání o životě a osobních věcech. Její důvěra ke mně citelně roste. Myslím, že o tom vypovídá i vzájemné oslovení. Ona je pro mě Vlastička, já pro ni Zuzanka. Z opuštěné uzavřené paní, která se k lidem otáčela zády a hrála si na nahluchlou, se stává osoba toužící si povykládat, otevřít své bolesti a problémy a i se vyplakat,” řekla dobrovolnice.

Mezi další aktivity, kterým se dobrovolníci věnují, patří dopisování si s vězni. Tato služba je určena osamělým vězňům, kteří zůstali zcela opuštění a nemají vůbec žádný kontakt s veřejností. Dobrovolníci pomáhají také rodinám, které pečují o člověka postiženého Alzheimerovou chorobou, případně lidi s jinými onemocněními.

Pečovatelé se mnohdy o své nemocné příbuzné starají 24 hodin denně, a nemají tak možnost odpočinku. “Proto přicházíme s nabídkou péče, kdy odpoledne například zabezpečíme hlídání nemocného. Pečovatel si tak může odejít například na nákupy nebo na úřady, případně si může i odpočinout,” upřesnil koordinátor.

V Uherském Hradišti působí pomoc přibližně půl roku. Nyní s ní aktivně spolupracuje 20 dobrovolníků. Kancelář sídlí v Prostředí ulici poblíž staré radnice. Jde o jedinou pobočku ve Zlínském kraji, další naleznou lidé v Olomouci.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami