České Budějovice zavedou tísňové volání pro staré a nemocné lidi

ČESKÉ BUDĚJOVICE, Signalizační zařízení napojené na dispečink má letos dostat 30 lidí...

České Budějovice zavedou systém tísňové péče pro seniory a zdravotně postižené lidi, kteří jsou doma a jejichž rodina nemá čas se o ně během dne starat. Signalizační zařízení napojené na dispečink by mělo ještě letos dostat 30 lidí. Rada města nyní vyhlásila výběrové řízení na dodavatele systému, který zajistí stálé telekomunikační spojení s pečovatelskou službou. “Pokud všechno půjde dobře, v říjnu se vybere firma a prvních 30 stanic by mělo začít fungovat letos v listopadu a prosinci,” řekla ČTK vedoucí odboru sociálních věcí českobudějovického magistrátu Pavla Mikšátková.

Tísňové volání zajistí péči o seniory a postižené lidi, kteří žijí doma a mají strach, že když se jim něco stane, nebude o nich nikdo vědět, vysvětlila náměstkyně českobudějovického primátora Vlasta Bohdalová. Podobný dispečink už funguje v Českém Krumlově a chystá ho i Tábor. Bohdalová upřesnila, že českobudějovický projekt počítá se třemi variantami. Buď budou lidé mít doma pouze signalizační zařízení, kterým se budou přihlašovat na centrální pult, nebo dostanou ještě monitor jejich pobytu po bytě. Třetí možností, za kterou se bude připlácet, budou navíc hodinky snímající základní životní funkce.

Klienti mají být napojeni na pult v centru sociálních služeb Staroměstská, jehož rozpočet už letos počítá s personálem v dispečinku fungujícím 24 hodin denně. Za pořízení jedné stanice město zaplatí 17.000 až 20.000 korun. Vstupní poplatek bude zájemce stát zhruba 1500 Kč a měsíčně budou lidé za tuto službu platit asi 200 až 250 korun. V rozpočtu města je letos na systém vyčleněn milion korun. Celkem bude akce, která je rozčleněna na etapy do roku 2007, stát tři miliony Kč a počítá zatím se stovkou stanic. “Centrální pult může mít kapacitu až tisíc stanic, takže bude-li zájem, jsme připraveni pokračovat dál,” uvedla Bohdalová.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami