Nadace profesora Vejdovského v Olomouci nabídne pomoc i dospělým

OLOMOUC, Nejen dětem sezrakovým postižením, ale i dospělým bude pomáhat při zajištění lékařské péče a vzdělávání...

Nejen dětem sezrakovým postižením, ale i dospělým bude pomáhat při zajištění lékařské péče a vzdělávání Nadace profesora Vejdovského v Olomouci. Nadace fungující od roku 1992 uskutečnila v tomto ohledu změnu stanov. Informovala včera předsedkyně správní rady nadace Olga Sýkorová.

“Je to velký zlom v naší činnosti. Dosavadní stav, kdy jsme byli zaměřeni pouze na děti, už neodpovídal současné situaci. Přibývá lidí, které postihne ztráta zraku v dospělosti a také potřebují pomoc. Dosud jsme jim vyjít vstříc nemohli,” vysvětlila změnu Sýkorová.

Nadace hodlá v budoucnu přispívat například na lékařskou péči dospělých zrakově postižených. V pondělí například schválila příspěvek 300.000 korun na Heidelbergský laserový tomograf za 1,3 milionu korun, jenž slouží v olomoucké fakultní nemocnici k diagnostice zeleného zákalu.

“Kromě toho připravujeme i vzdělávací programy. V příštím roce chceme zahájit vzdělávání pedagogů, kteří mají ve škole dítě se zrakovým postižením. Projekty nyní zaměříme i na dospělé,” doplnila Sýkorová.

Rozhodnutí správní rady nadace přivítal Jan Příborský z TyfloCentra Olomouc, které poskytuje sociální služby nevidomým a slabozrakým. “Pomoc by mohla spočívat například v příspěvku na některé pomůcky pro nevidomé a slabozraké. Už v minulosti jsme ale s nadací spolupracovali například při digitalizaci textů pro studenty středních a vysokých škol,” uvedl.

Nadace má v současné době k dispozici zhruba 31 milionů korun. Ačkoliv oproti loňskému roku její jmění vzrostlo zhruba o 6,5 milionu korun, částka vzhledem k potřebám stále nestačí.

Nadace profesora Vejdovského se dosud věnovala podpoře vzdělávání a péče o zrakově postižené děti a mládež. Nese odkaz jedné z nejvýznamnějších osobností českého očního lékařství a zakladatele první školy pro slabozraké na Moravě Václava Vejdovského. Tento špičkový odborník v letech 1928 až 1970 vedl oční kliniku Fakultní nemocnice Olomouc a získal dobrou pověst po celé střední Evropě.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami