Dokážou léčitelé opravdu pomoci?

MF Dnes, Úroveň léčitelů je různá. Potvrdil to i test MF DNES, při kterém lidé s různými diagnózami navštívili náhodně vybrané léčitele či představitele alternativní medicíny ...

Úroveň léčitelů je různá. Potvrdil to i test MF DNES, při kterém lidé s různými diagnózami navštívili náhodně vybrané léčitele či představitele alternativní medicíny a cílem bylo zjistit, zda poznají, co lidem chybí.


TEST: JAK DOPADLI LÉČITELÉ


Například léčitel z okolí Brna určil potíže velmi přesně, stejně jako ostravská lékařka zabývající se čínskou medicínou.


Naproti tomu pražská kinezioložka svou klientku neuspokojila, a navíc ji šokovala tvrzením, že zdravotní potíže mají pramen ještě v jejím nitroděložním vývoji.


Většina testujících si nepřála zveřejnit své jméno kvůli zveřejněným zdravotním problémům.


Čemu lidé věří?
Lidí, kteří chodí k léčiteli, přibývá. Navíc už se mění vnímání alternativní medicíny – nelze ji totiž vnímat pouze jako působení šarlatánů, kteří lidem rozmlouvají klasickou léčbu a nutí je vysadit léky. Alternativní medicína zahrnuje celé množství různých léčebných postupů.


Mění se také postoj lékařů k tomuto oboru. “Někdy lidem návštěva léčitele skutečně pomohla. Záleží na tom, jaké léčitelé používají metody a jak jsou seriózní. Víme, že mnoho léčebných výsledků záleží na placebo efektu,” vysvětluje Richard Rokyta, přednosta Ústavu lékařské fyziologie pražské Univerzity Karlovy.


Sám se zabývá léčbou bolesti a soudí, že u bolavých zubů či zad zabírá placebo efekt až ve čtyřiceti procentech. “Aby působil, je nutná vynikající psychoterapie a psychologický přístup jak lékaře, tak léčitele. Bohužel placebo efekt je krátkodobý a není schopen léčit chronická onemocnění,” upozorňuje lékař.


Je nejspíše chyba očekávat od alternativní medicíny zázračné uzdravení a někteří lidé mohou být překvapeni, že jim léčitelé nenabízejí jednoduchou pomoc, ale spíše rady, jak by měli změnit svůj život.


Podle etnoložky Pavlíny Brzákové, která dlouhodobě scénu alternativní medicíny sleduje, se dá dobrý léčitel nejspíše popsat jako člověk, který člověku poradí, jak žít jinak.


“Tím, že se člověk začne zajímat o alternativní medicínu, začne se zároveň zajímat i o to, jak se chová ke svému tělu, a může díku tomu změnit svůj přístup,” vysvětluje.


Bojíte se, že byste u léčitele nechali spoustu peněz? Nemusí tomu tak být, ti nejlepší často léčí zdarma nebo za symbolický obnos. Naopak, velké platby mohou svědčit o tom, že jste narazili na podvodníka.


Jak to funguje
Mnozí lidé jsou s alternativní medicínou spokojeni, těžko však říct, kolika z nic léčitelé doopravdy pomohli.


“Nikdo neporovnává čísla lidí léčených léčiteli a lékaři. Existuje přitom jeden prostý argument, který nelze vyvrátit – kdyby bylo léčitelství tak všemocné, jak se někteří domnívají, tak bychom nepotřebovali medicínu. Tuším, že ji hodně lidí stále potřebuje, a většině nyní dobře pomáhá,” nabízí svůj pohled internista Milan Kvapil z pražské Všeobecné fakultní nemocnice v Motole.


Podle Richarda Rokyty velmi záleží i na typu choroby. “Onemocnění, která nelze vyléčit klasickou medicínou, nejsou schopni zvládnout ani léčitelé, například zhoubné nádory,” upozornil.


Sám chápe, že se k léčitelům vydávají lidé, u nichž selhává klasická medicína. “Smutnější jsou případy, kdy se lékaři pacientům nevěnují a ti nacházejí pochopení u léčitelů, kteří jim již uvedeným placebo efektem nebo i neškodnými metodami mohou pomoci. Tím, že byla objevena biologická podstata placebo efektu, ztrácí léčitelství svůj mystický přídech,” uzavřel.


Lékaři versus léčitelé
Zatímco někteří lékaři nechtějí o léčitelích ani slyšet, někteří je svým pacientům tolerují, a jiní dokonce alternativní medicínu sami využívají.


Téměř čtvrtina českých praktických lékařů se sama zabývá alternativní medicínou a vzdělávají se v jejich oborech. Prověřují ji na své kůži a zároveň ji používají ve své ordinaci.


Ukázal to alespoň velký český průzkum, který provedla socioložka Eva Křížová z Ústavu pro lékařskou etiku v roce 2001. Jeho závěry vyšly v knize Alternativní medicína jako problém, kterou vydalo nakladatelství Karolinum.


Například více než třetina praktických lékařů absolvovala akupunkturu, desetina bylinnou léčbu a desetina rovněž navštívila léčitele.


Většina praktiků se tedy o alternativní medicínu nezajímá, ale podle Křížové se někteří domnívají, že účinek některých nekonvenčních metod je vyšší než pouhý placebo efekt.


Pokud jde o výtky, nejvíce lékařům vadilo, že léčitelé nemají žádné vzdělání, že jsou někdy vedeni zejména zištnými motivy a že přitom nenesou za zdraví svých klientů žádnou odpovědnost.


Jaké metody jsou mezi praktickými lékaři nejoblíbenější? Nejlépe hodnotí akupunkturu a bylinnou léčbu, přičemž právě tyto dva obory jsou asi nejvíce používané a vcelku uznávané.


Lékařky častěji než lékaři věřily homeopatii, při této metodě se používají extrémně zředěné roztoky účinných látek, což podle odpůrců homeopatie nemůže účinkovat. Naopak nejvíc by lékaři svým klientům rozmlouvali návštěvu léčitele, který nepoužívá žádnou přesně popsatelnou metodu nebo léčebný postup.


Výzkum mimo jiné ukázal, že praktici jsou vůči alternativní medicíně vstřícnější než třeba specialisté, kteří častěji požadují jejich úplný zákaz.


Socioložka Křížová zároveň připouští, že o alternativní medicínu se zajímá čím dál víc lidí. Je podle ní proto nutné, aby lékaři tuto skutečnost brali v potaz, ačkoliv oni sami alternativní medicíně nevěří.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami