Senior pasy pražští důchodci zatím moc nevyužívají

PRAHA, Zatím jen několik desítek důchodců využilo výhod ...

Zatím jen několik desítek důchodců využilo výhod nového senior pasu pražského dopravního podniku, díky kterému mohou od července chodit do některých pražských zařízení za korunu. Nejvíce jich přišlo do zoologické zahrady v Troji a několik i do sousední pražské botanické zahrady. O návštěvu jiných zařízení podle zjištění ČTK zatím zájem neprojevili.

“Už první den platnosti v pátek přišlo do zoo mnoho důchodců, bohužel ne všichni ale měli ten správný senior pas,” řekl ČTK mluvčí zoo Vít Kahle. Někteří netušili, že musí mít pas vydaný dopravním podnikem a chtěli uplatnit průkazky jiné, dodal.

Podobné zkušenosti má i trojská botanická zahrada, kterou si za korunové vstupné prohlédlo zatím asi 50 důchodců. “Zdá se, že starší lidé o novém senior pasu nejspíš moc nevědí,” uvedla mluvčí botanické zahrady Marcela Uhlíková.

Hvězdárnu a planetárium na Petříně si za korunu prohlédl jen jediný senior a v expozicích galerie hlavního města neuplatnil nárok na zvýhodněné vstupné žádný důchodce.

Senior pas zavedl dopravní podnik v souvislosti se zdražením jízdného. Jeho držitelé budou mít jako dosud nárok na poloviční slevu na měsíční a čtvrtletní kupony a nově i na jednotlivé jízdenky. Navíc mohou za korunu navštívit botanickou zahradu i zoo v Troji, Vyšehrad, Štefánikovu hvězdárnu a expozice galerie hlavního města a městského muzea kromě Müllerovy vily.

Důchodci, kteří mají současný seniorský průkaz, si jej měnit nemusejí. Pro získání výhod postačí do konce doby platnosti. Důchodci nad 70 let budou mít i nadále hromadnou dopravu zdarma.

Za korunu budou moci důchodci jít také do divadla Minor, pokud budou doprovázet dítě. Za dítě budou muset zaplatit běžnou vstupenku. Obecní dům poskytne seniorům na průkazku poloviční vstupné na výstavy. Do muzea hromadné dopravy ve Střešovicích budou moci zcela zdarma.

Všechny tyto výhody mohou získat i mimopražští důchodci, když si senior pas pořídí. Dají za něj 20 korun.

O razantním zdražení jízdného rozhodli radní koncem května. Například základní přestupní jízdenka za 12 korun stojí od pátku 20 korun. Předplatní kupony jsou dražší téměř o desetinu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami