Neziskové organizace nevědí, že nemusí platit za ověřování listin

OSTRAVA, Mnohé neziskové organizace v Moravskoslezském kraji nevědí o tom, že jsou už deset let osvobozeny od poplatků...

Mnohé neziskové organizace v Moravskoslezském kraji nevědí o tom, že jsou už deset let osvobozeny od poplatků za ověřování dokumentů, které potřebují přiložit k žádostem o grant. Komerčním notářům platí stokoruny ročně, na obecních a krajských úřadech by si přitom dokumenty mohly ověřit zdarma.

Neziskové organizace, které ČTK oslovila, neskrývaly své rozhořčení. “Loni jsme museli dodat k žádostem o krajské dotace nejen ověřené kopie stanov, ale i smlouvu o bankovním účtu a další dokumenty. Žádostí jsme podávali více, takže nás to stálo skoro tisíc korun. Na kraji nás nikdo neupozornil, že bychom mohli ušetřit,” řekl ČTK předseda organizace z Ostravska, která se věnuje postiženým dětem. Podobně se vyjádřili i zástupci dalších organizací.

Krajští úředníci razí zásadu, že neznalost zákona neomlouvá. “Přijde mi nelogické připisovat organizacím ještě informaci, že nemusejí za ověření kopií platit,” řekla ČTK mluvčí kraje Šárka Swiderová s tím, že zákon platí už od roku 1995.

Jinou praxi zavedli na ostravském magistrátu. “Pokud tušíme, že klient je z neziskové organizace, tak ho upozorníme, že může získat ověření bez poplatků,” řekla ČTK Jana Chýlková z magistrátu. Podobnou praxi mají i ve Frýdku-Místku a v Bohumíně, zato úředníci v Havířově o možnosti prominutí poplatku nevědí.

Letos změnil Moravskoslezský kraji podmínky pro organizace, které žádají o dotaci. Změnu si sdružení pochvalují, protože při podávání žádostí nemusí předložit ověřené dokumenty. Ty požadují úředníci až při podpisu smlouvy jen od organizací, které příspěvek kraje skutečně získaly.

Podle zákona se osvobození od poplatků za ověřování dokumentů vztahuje mimo jiné na nadace, nadační fondy, občanská sdružení a obecně prospěšné společnosti z oblasti například kultury, sportu, vzdělávání, požární ochrany, ochrany zvířat nebo životního prostředí nebo v oblasti sociální péče.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami