O elektronickou zdravotní knížku je v Čáslavi zájem

ČÁSLAV, Čáslavská nemocnice je jednou z deseti nemocnic v Česku, kde pacienti využívají elektronickou zdravotní knížku...

Čáslavská nemocnice je jednou z deseti nemocnic v Česku, kde pacienti využívají elektronickou zdravotní knížku, takzvaný systém IZIP. A zájem lidí o tyto knížky, v nichž jsou veškeré údaje o jejich zdravotním stavu, roste.

„Výhodou je, že knížka může odstranit zbytečné zatěžování pacienta například opakovaným vyšetřováním, v případě nemoci může být rychleji stanovena diagnóza, či upozorní na nadměrné užívání nevhodných léků,“ vysvětlil ředitel nemocnice Martin Novák.
Pacienti se podle ředitele Nováka nemusejí obávat zneužití dat: „Elektronická zdravotní knížka u nás funguje bez problémů, pacienti se nemusejí bát zneužití dat.“


Podmínkou pro zřízení elektronické zdravotní knížky je být pojištěncem Všeobecné zdravotní pojišťovny. „Ministerstvo ale chce, aby si senioři mohli vybrat mezi papírovou a elektronickou podobou knížky. Jedná se proto o tom, že by si ji mohl pořídit každý, bez ohledu na zdravotní pojišťovnu,“ uvedl Novák. Elektronickou zdravotní knížku má ve středních Čechách téměř 62 tisíc lidí a v systému je zaregistrováno 688 zdravotních pracovníků.
Elektronická zdravotní knížka je přístupná z jakéhokoli místa ve světě. Může obsahovat všechna pacientova ošetření, vyšetření, předpisy léků, záznamy o alergiích, prodělaných vážných nemocech, operacích nebo úrazech.
„Výhody pociťují také lékaři. Nejsme odkázáni pouze na informace ošetřovaného pacienta, ale můžeme vycházet z odborných zápisů svých kolegů. Získáme informace o všech lécích, které pacient užívá nebo užíval,“ dodal Novák.
Nejbližší nemocnicí, kde systém IZIP využívají je Nemocnice Kolín.převzato z www.idnes.cz

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami