Středočeský kraj zavede standardy kvality sociálních služeb

PRAHA, Středočeský kraj zavede ve vybraných domovech důchodců, azylových domech a rodinných poradnách standardy kvality sociálních služeb...

Středočeský kraj zavede ve vybraných domovech důchodců, azylových domech a rodinných poradnách standardy kvality sociálních služeb. Postupně mají platit ve více než 90 sociálních zařízeních, které kraj na území regionu spravuje. Spolu s Královéhradeckým krajem jsou Středočeši jedni z prvních, kteří standardy zavádějí.

“Důvodem je to, abychom dokázali uspět v poskytování sociálních služeb po přijetí připravovaného nového zákona. Chceme, aby naše zařízení byla konkurenceschopná ve vztahu k nestátním neziskovým organizacím i státním zařízením,” řekl ČTK náměstek hejtmana Josef Vacek.

Nový zákon mimo jiné stanoví i to, že dotace od státu i kraje dostanou jen zařízení, která splní určité podmínky týkající se kvality služeb. Nově nebudou dotace dostávat zařízení jako dosud, ale jejich klienti. Ti se budou rozhodovat pro zařízení, které jim bude nejvíce vyhovovat. Náměstek odhaduje, že konkurence bude velmi ostrá.

Soubor souměřitelných a ověřitelných kritérií popíše, jak má vypadat kvalitní sociální služba. Smyslem standardů je nejen to, že umožní průkazně posoudit kvalitu poskytované služby a usnadní jejich kontrolu. Výhodou budou i pro samotné klienty, protože budou mít jistotu, pokud jde o úrovneň a cenu nabízené a poskytované péče.

Standardy se podle náměstka podaří zavést v prvních téměř 40 domovech důchodců během čtyř let. Ústavy sociální péče by je mohly splňovat už během dvou let, soudí Vacek.

Projekt zavádění standardů má stát zhruba 15 milionů korun. Kraj si podal žádost, aby byl plně dotován z prostředků Evropské unie, dodal náměstek.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami