V Praze mají unikátní přístroj pro operace

PRAHA, Ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze byl v úterý uveden do provozu nejmodernější rentgenový přístroj, který je zabudovaný do operačního stolu a usnadňuje endoskopické urologické operace a některá vyšetření prováděná v narkóze...

“Přístroj nebyl dosud v žádné zemi bývalé východní Evropy instalován. Jeho využití při operacích zvýší mnohanásobně jejich úspěšnost a zaručí bezpečí jak operatérů, tak pacientů před ozářením,” řekl portálu www.novinky.cz doktor Petr Mach, mluvčí nemocnice.

Endoskopické operace ledvin, prostaty, močovodů a močového měchýře, při nichž se používá rentgen, nejsou novinkou. Jedinečnost spočívá v tom, že pokud lékař potřebuje změnit plochu prosvěcovaného pole, není už třeba hýbat s pacientem, jako tomu bylo dosud.


Přístroj stál deset miliónů korun. Urologické oddělení provede ročně až dva tisíce operací a z nich polovina je endoskopicky, tedy bez použití klasického skalpelu. Právě primář tohoto oddělení, doktor Václav Vomáčka, byl v ČR jeden z prvních, kdo již před dvaceti lety s těmito operacemi ledvin začal.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami