Konto Bariéry vydá stolní kalendář s dětskými kresbami

PRAHA, Nadace Charty 77 - Konto Bariéry vydá na příští rok kalendář s dětskými kresbami. Naváže na tradici nástěnných kalendářů s díly českých výtvarníků...

Nadace Charty 77 – Konto Bariéry vydá na příští rok kalendář s dětskými kresbami. Naváže na tradici nástěnných kalendářů s díly českých výtvarníků. “Tentokrát to budou stolní kalendáře a doufáme, že si je u nás objednají pro své zaměstnance firmy,” řekla dnes ČTK ředitelka Konta Bariéry Božena Jirků. Kalendář bude rovněž v omezeném množství ve volném prodeji. Výtěžek z prodeje bude určen na nákup učebních pomůcek pro handicapované děti.

Obrázky nakreslily děti ve věku od šesti do 12 let. Konto očekává, že tímto způsobem posílí u zdravých dětí povědomí o tom, že pomáhat handicapovaným vrstevníkům je přirozené. Porota, v jejímž čele byl výtvarník Adolf Born, dnes vybírala nejlepší dětské obrázky a vyhodnotila také tři nejúspěšnější školy. Born ČTK řekl, že má nejraději kresby dětí ve věku od čtyř do sedmi let. V jejich kresbách je nejvíce fantazie: “Fantazie v jejich kresbách cválá jako koník.” Později už jsou děti “sešňěrovány”, jsou ovlivněny například fotografiemi a tím, co jim učitelé říkají o perspektivě.

Born uvedl, že dítě je tak trochu “cáklé a pak se to vyvíjí jakoby správným směrem”. Sám byl ve ovlivněn ilustracemi, hlavně pozoroval ty od Luďka Marolda a Mikoláše Alše. Nejdříve “dělal jako oni, a pak si vymýšlel něco svého”. Ve 12 letech kreslil především Indiány. Svůj typický styl objevil až v závěru vysoké školy. “Do té doby je člověk jako trochu jankovitý kůň. Jako všichni mladí lidé si myslí, že profesoři toho tolik nevědí. To já vím taky, myslí si, a pak ho život trochu skřípne.”

Do akce se zapojilo 12 škol, které poslaly 307 obrázků. Konto Bariéry z nejlepších kreseb vytvoří také putovní výstavu, která bude pravděpodobně na vybraných vlakových nádražích, v podnikatelských centrech a školách.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami