Do zahraničí se vyplatí mít Evropský průkaz zdravotního pojištění

PRAHA, Na cestu do zahraničí by se lidé měli vybavit kromě cestovního pasu také Evropským průkazem zdravotního pojištění. Doporučuje to mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Radka Burketová. Průkazy vystavují všechny zdravotní pojišťovny...

Na cestu do zahraničí by se lidé měli vybavit kromě cestovního pasu také Evropským průkazem zdravotního pojištění. Doporučuje to mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Radka Burketová. Průkazy vystavují všechny zdravotní pojišťovny. Nejpozději do konce roku je musejí mít všichni pojištěnci. Všeobecná zdravotní pojišťovna je již dala všem svým pojištěncům.

“Průkaz zjednoduší čerpání zdravotní péče v zahraničí,” vysvětlila mluvčí. Evropský průkaz dostávají od svých pojišťoven i občané ostatních členských zemí EU. Všude má stejné technické parametry a vzhled, což zaručuje jeho snadnou rozpoznatelnost. Místo průkazu může člověk předložit potvrzení, jež průkaz nahrazuje, ale jen do konce roku. S těmito doklady dostane člověk lékařskou péči v cizině za stejných podmínek jako občané dané země. V některých státech zdarma, v jiných musí zaplatit spoluúčast. Průkaz mu zajistí rychlou náhradu vynaložených nákladů v zemích, kde je třeba zdravotní péči hradit v hotovosti a až poté se obracet na místní zdravotní pojišťovnu.

Burketová upřesnila, že s evropským průkazem mají Češi nárok na zdravotní péči v Belgii, Dánsku, Estonsku, Finsku, Francii, Irsku, na Islandu, Kypru, Maltě a na Slovensku, v Itálii, Lichtenštejnsku, Litvě, Lotyšsku, Lucembursku, Maďarsku, Německu, Nizozemsku, Norsku, Polsku, Portugalsku, Rakousku, Řecku, Slovinsku, Španělsku, Švédsku a Velké Británii. Pouze nutnou a neodkladnou péči dostanou na základě mezistátních smluv v Chorvatsku, Rumunsku, Srbsku a Černé Hoře a Turecku.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami