Dřívější penze kvůli dětem ženy zvýhodňuje jen zdánlivě

PRAHA, Nyní ženy odcházejí do penze podle počtu dětí dřív. Věk u obou pohlaví se postupně prodlužuje každý rok o několik měsíců, a to na 62 let u mužů a 57 až 61 let u žen po roce 2006. V 61 letech získají nárok na penzi bezdětné ženy, v 60 s jedním dítětem, v 59 se dvěma, v 58 se třemi či čtyřmi a v 57 s alespoň pěti...

Dřívější odchod do penze podle počtu dětí zvýhodňuje ženy jen zdánlivě. Sice opustí práci i o několik let dřív než muži, ale jejich důchod je pak kvůli kratší době odvádění pojistného nižší. Novinářům to dnes řekl náměstek ministra práce a sociálních věcí Jiří Hofman. Podle něj by se věková hranice pro odchod do penze měla u žen i u mužů rovnat. Nyní ženy odcházejí do penze podle počtu dětí dřív. Věk u obou pohlaví se postupně prodlužuje každý rok o několik měsíců, a to na 62 let u mužů a 57 až 61 let u žen po roce 2006. V 61 letech získají nárok na penzi bezdětné ženy, v 60 s jedním dítětem, v 59 se dvěma, v 58 se třemi či čtyřmi a v 57 s alespoň pěti.

Podle Hofmana představuje dřívější odchod žen do penze ale jen optické zvýhodnění. “Vázat důchody na počet dětí je nebezpečné,” uvedl náměstek. Tato sporná výhoda podle něj již nyní činí problémy. Ženy přispívají kvůli dřívějšímu odchodu do penze do sociálního systému kratší dobu. Do státní soustavy odvedou tedy méně peněz, důchody však začnou pobírat dříve. Vzhledem k tomu, že doba dožití žen je vyšší, dostávají penzi navíc déle než muži. Kvůli nižším důchodům je také více než muže ohrožuje chudoba. Průměrná starobní penze mužů činí letos 8608 a žen 6991 korun. Ve svých návrzích důchodové reformy s dřívějším odchodem žen do penze podle dětí nepočítá ČSSD. Ženy by do důchodu nepouštěli dříve ani unionisté. Komunisté, lidovci a ODS by počet dětí v budoucnu brali v úvahu. Občanští demokraté s KDU-ČSL již o sbližování svých modelů penzijního systému jednali, shodli se na větší podpoře lidí s dětmi. Rodiče s více potomky by podle nich mohli mít například nižší odvody na pojistném.

Dělení společnosti na osoby bezdětné a s dětmi považuje Hofman za nebezpečné. Ženy, které by například kvůli nemoci nemohly mít potomky, by podle náměstka byly znevýhodněny dvakrát – přírodou i důchodovým systémem. Hofman uvedl, že podobná opatření navíc nemají vliv na to, že by lidé měli více dětí. Dřívější odchod žen do penze v současnosti některým podnikům ale dokonce vyhovuje. Díky němu se zbavují pracovnic ve vyšším věku, které mnohdy nechtějí zaměstnávat. Přitom některé ženy by rády v práci zůstaly i po dosažení nároku na důchod.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami