Češi vnímají nadace kladně, dělají prý to, co nedělá stát

PRAHA, Čtyři pětiny Čechů a Češek jsou přesvědčeny o tom, že nadace jsou důležité a dělají to, co nezvládá stát....

Česká veřejnost přijímá nadace pozitivně a je o nich již celkem dobře informována. Čtyři pětiny Čechů a Češek jsou přesvědčeny o tom, že nadace jsou důležité a dělají to, co nezvládá stát. Vyplývá to z výzkumu, jehož výsledky na tiskové konferenci představila ředitelka Fóra dárců Pavlína Kalousová. “Pro budoucnost českých nadací je pozitivní přístup důležitý,” uvedla Kalousová.

Zhruba devět z deseti lidí ví, že nadace shromažďují peníze a dále je pak rozdělují neziskovým organizacím a potřebným. Asi 81 procent osob si myslí, že nadace dělají to, co nedělá stát. “Olga Havlová vždy říkávala, že stát člověka nikdy nevezme za ruku. Nadace se zaměřují na úseky, kde stát intervenovat nedokáže,” potvrdila ředitelka Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové Milena Černá. Tato nadace je v Česku podle výzkumu nejznámější. Ví o ní 14 procent lidí. Nadaci rozvoje občanské společnosti a její projekt Pomozte dětem zná 12 procent dotázaných. Osm procent lidí si vzpomnělo na Nadaci Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. Šest procent lidí jmenovalo Nadaci Terezy Maxové a nadaci společnosti ADRA. Každý dvacátý uvedl pak Nadaci Charty 77 a její konto Bariéry.

Asi 45 procent dotázaných si myslí, že nadací je příliš mnoho. Jejich počet odhadují na tisíce. V ČR přitom podle Kalousové působí asi 380 nadací. Neziskových organizací je registrováno 30.000. Podle zástupkyň Fóra dárců si někteří lidé nadace ještě pletou s ostatními neziskovými organizacemi. Zhruba 83 procent oslovených je přesvědčeno, že nadace poukazují na opomíjená témata jako lidská práva, problémy menšin či zdravotně postižených. Pětina lidí ale stále míní, že nadace financuje stát. Kalousová připomněla, že nadace dostaly od státu v minulosti část peněz z privatizace. Tyto prostředky posílily jejich jmění, nemohly je dále rozdělovat. Další prostředky jim stát nedává.

Nejvíce jsou nadační činnosti nakloněny vysokoškolačky od 20 do 40 let z Prahy a velkých měst. Negativní postoj měli naopak nejčastěji muži od 40 do 60 let se základním až středoškolským vzděláním, kteří žijí v menších obcích na Moravě. Nadace a nadační fondy spravují, shromažďují a rozdělují peníze na prospěšné účely. Ročně poskytnou potřebným a neziskovým organizacím zhruba 600 milionů korun. Samy služby, jako je například péče o postižené či vzdělávání dětí, nenabízejí.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami