Nejvíce infikovaných klíšťat je na Bruntálsku a Opavsku

OSTRAVA, Nejvíce infikovaných klíšťat, která mohou přenášet klíšťovou encefalitidu, je i letos v Moravskoslezském kraji na Opavsku a Bruntálsku...

Nejvíce infikovaných klíšťat, která mohou přenášet klíšťovou encefalitidu, je i letos v Moravskoslezském kraji na Opavsku a Bruntálsku. Hygienici ale zatím nezaznamenali žádný zvýšený nárůst onemocnění. Hygienici letos stejně jako loni zatím zaznamenali sedm případů. Přesto například lékaři z nemocnic v Orlové a Karviné denně pomáhají lidem s přisátými klíšťaty.

“Většinou přicházejí lidé s jedním klíštětem. Na chirurgické ambulanci v Orlové už během prázdnin měli i pacienta, který přišel na odstranění pěti klíšťat,” řekla dnes ČTK Dorota Havlíková, mluvčí karvinské nemocnice, jejíž součástí je i chirurgická ambulance v Orlové. Dodala, že lidé si klíšťata nejčastěji přinesou z procházky parkem či ze zahrady. Lidé, kteří s vytahováním klíšťat nemají zkušenosti, by raději měli vyhledat pomoc lékařů. “V případě, že si lidé vytáhnou jen část klíštěte a zbytek zůstane v těle, lékaři pak musí provést mnohem náročnější zákrok, než kdyby klíště odstraňovali celé. Musí se vyříznout, což je náročnější pro lékaře, ale i nepříjemné pro pacienta,” podotkla Havlíková.

Encefalitida má v počátcích obdobné příznaky jako běžná chřipka, později se připojí také neurologické problémy. Nakažení lidé se cítí unavení a malátní. Proti encefalitidě je však možné se očkovat. Kromě encefalitidy přenášejí klíšťata také bakteriální onemocnění lymskou boreliózu. Borelióza se projevuje šířící se červenou skvrnou v místě kousnutí. K nejčastějším příznakům patří horečka, třasavka či bolesti v zádech. Proti borelióze není očkování, lze ji léčit nasazením antibiotik.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami