V Prostějově vznikla mapa s bezbariérovými trasami

PROSTĚJOV, V nákladu 2000 kusů vyšla v těchto dnech mapa Prostějova s bezbariérovými trasami. Jde o první kartografické dílo tohoto druhu v České republice. Za jejím vznikem stálo zejména občanské sdružení Prostějovští vozíčkáři...

V nákladu 2000 kusů vyšla v těchto dnech mapa Prostějova s bezbariérovými trasami. Jde o první kartografické dílo tohoto druhu v České republice. Za jejím vznikem stálo zejména občanské sdružení Prostějovští vozíčkáři, jehož členové strávili na přípravě mapy stovky hodin, píše dnes Prostějovský den.

Lidé se zdravotním postižením projeli na vozíčku zhruba sedmdesátikilometrovou trasu. Úseky, které mohou v Prostějově bez problémů překonat nejen vozíčkáři, ale i maminky s kočárky, do mapy zakreslovali na základě osobní zkušenosti. “V roce 2001 jsem si při průjezdu města všiml, že přibylo chodníků se sníženými nájezdy. Napadlo mě, že by bylo dobré zakreslit je do mapy, aby vozíčkáři měli přehled, které trasy jsou pro ně průjezdné,” řekl listu předseda občanského sdružení Stanislav Brácha. V roce 2002 vyhotovil první verzi materiálu, o dva roky později se do práce zapojili i Prostějovští vozíčkáři a vedoucí Centra pro zdravotně postižené Michaela Kolbová, která pořídila seznam bezbariérových budov. Kromě nich je na mapě zobrazeno 55 kilometrů bezbariérových tras.

“Mapa je složena do formátu úzké obálky a lze v ní listovat jako v příručce,” uvedl Brácha. Vydání mapy stálo 1600 eur (zhruba 48.000 korun). Náklady na kartografické zpracování a tisk byly hrazeny z projektu Šance pro všechny Občanského sdružení na pomoc zdravotně postiženým Lipka, finančně podpořeného ze státního rozpočtu a prostředků EU. Mapa bude od poloviny srpna zdarma k dispozici v prostějovském centru pro zdravotně postižené a v informačním středisku radnice.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami