Pardubické sdružení pomůže dlouhodobě nezaměstnaným z venkova

PARDUBICE, Handicap, kterým je pro mnohé nezaměstnané při hledání práce život v odlehlé části Pardubického kraje, chce zmírnit pardubické sdružení SKP - Centrum. Lidi znevýhodněné na trhu práce...

Handicap, kterým je pro mnohé nezaměstnané při hledání práce život v odlehlé části Pardubického kraje, chce zmírnit pardubické sdružení SKP – Centrum. Lidi znevýhodněné na trhu práce, kteří zůstávají v evidenci úřadů práce nejdéle, bude učit, jak žádat o práci, ale třeba i jak si založit vlastní firmu. Nezaměstnaní nebudou muset za kurzy složitě dojíždět, ale vzdělávací tým přijede za nimi, řekl dnes ČTK ředitel SKP Jan Vojvodík.

“Chceme se zaměřit na rozvoj jejich osobnosti; naučit je komunikovat se zaměstnavatelem, poskytnout jim poradenství pro podnikání, základy práce s počítačem a podobně. Vzdělávací programy jim ušijeme na míru,” řekl Vojvodík. V současné době SKP vybírá lokality, do nichž bude vzdělávací týmy vysílat, zkoumá potřeby nezaměstnaných i zájem místních samospráv. Do konce roku bude mít jasno koho a jak vzdělávat. “V březnu budou hotovy první konkrétní vzdělávací programy pro tři místa v kraji. Pak můžeme začít. Od května by se projekt měl rozjet naplno,” vypočetl ředitel. Frekventanty čeká zhruba deset šestihodinových lekcí, s lektory se budou scházet jednou týdně. Projekt v hodnotě více než tři miliony korun spolufinancuje Evropská unie, která uhradí 80 procent nákladů. Mobilní tým, který nezaměstnané vybaví znalostmi a dovednostmi vyžadovanými na trhu práce, bude pracovat asi na 15 místech v regionech s dlouhodobě nejvyšší nezaměstnaností.

“Zatím uvažujeme například o Třemošnici, Prosetíně, Sloupnici, Jevíčku, tedy regionech s vysokou nezaměstnaností a horší dopravní obslužností. Záležet bude i na zájmu místních samospráv. Ty nám musí pomoci s vytipováním vhodných klientů i prostor, kde by se lektoři mohli s nezaměstnanými scházet,” řekl Vojvodík. V Pardubickém kraji bylo v červenci bez práce 21.887 lidí, tedy 8,1 procenta. Podle analýzy pardubického úřadu práce se doba, po níž jsou nezaměstnaní v evidenci úřadů, prodlužuje. Například v průběhu loňského roku se prodloužila o 31 dnů, tedy o 6,9 procenta. Nejdéle, 619 dnů, byli v evidenci uchazeči v okrese Svitavy, který je dlouhodobě postižen nejvyšší nezaměstnaností, ale i v okrese Pardubice je průměrná délka nezaměstnanosti 362 dnů. Déle něž dva roky je v evidenci úřadů práce zhruba pětina nezaměstnaných.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami