V havlíčkobrodské léčebně lidé uvidí léčbu pomocí koně nebo psů

HAVLÍČKŮV BROD, Veřejná benefice Koně a psi patří k lidem, již podpoří i zpěvačka Marta Kubišová, se bude konat ve středu 31. srpna. Její výtěžek bude tentokrát věnován na vybudování kryté jízdárny...

S léčbou pomocí zvířat se lidé mohou počtvrté seznámit v psychiatrické léčebně v Havlíčkově Brodě. Veřejná benefice Koně a psi patří k lidem, již podpoří i zpěvačka Marta Kubišová, se bude konat ve středu 31. srpna. Její výtěžek bude tentokrát věnován na vybudování kryté jízdárny, která by pacientům umožnila léčbu i v zimě, řekla dnes novinářům za organizátory Andrea Mašková.

Léčebna zavedla hipoterapii před čtyřmi lety, byla mezi prvními v republice. “Používání této metody se stále rozšiřuje, v dnešní době ji používá asi pět léčeben,” uvedla Mašková. Čtyři koně v havlíčkobrodské léčebně ročně pomáhají zlepšit duševní stav asi u 200 lidí. Kromě pacientů léčebny se jízd s terapeuty účastní i rodiče s malými dětmi, jež trpí nemocemi s kombinovanými vadami. Pacienti na koních jezdí a také se o ně starají. Zvířata mají speciální výcvik, aby jim neublížila. “U nich nejde o superpůvod nebo sportovní vlastnosti, nadřazen je charakter koně,” řekla Mašková. Koně se nesmí bát psů, hluku ani různých pomůcek, které se při terapii používají.

Aby se jezdecké lekce mohly konat i při nepřízni počasí, plánuje léčebna vybudování kryté jízdárny. V areálu léčebny by měla vzniknout příští rok. Náklady na přestavbu bývalé kotelny se odhadují na 600.000 korun. “Zdravotní pojišťovna ale hipoterapii neplatí, je to věc léčebny,” upozornila Mašková. Chystané benefice se zúčastní i pacienti léčebny. Návštěvníci uvidí ukázky hipoterapie i možnosti využití psů při léčbě nemocných. V havlíčkobrodské léčebně zatím v praxi vyzkoušeli trpasličí pudly. Akci doplní hudební nebo šermířská vystoupení či výstava výtvarných prací klientů psychiatrie. Rozvoj nových léčebných metod mohou lidé podpořit také nákupem výrobků terapeutických dílen.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami