Na charitu mohou firmy kromě peněz uvolnit i své zaměstnance

PRAHA, Firmy, které chtějí pomoci neziskovým společnostem, nemusejí posílat pouze peněžní dary. Dnes například přes 60 zaměstnanců...

Firmy, které chtějí pomoci neziskovým společnostem, nemusejí posílat pouze peněžní dary. Dnes například přes 60 zaměstnanců jedné farmaceutické společnosti pomáhalo v sedmi vybraných neziskových organizacích. Na dobrovolnickou práci jim firma poskytla jeden den volna. “Věřím, že těchto firem bude postupně přibývat,” řekl ČTK Petr Porubský z Fóra dárců, se kterým firma výběr organizací konzultovala.

O tuto formu pomoci byl mezi zaměstnanci zájem, přihlásila se jich zhruba třetina. Do několika občanských sdružení v Praze a v Brně dnes ráno dorazili řadoví pracovníci i členové vedení této firmy. “Převážně šlo o nárazové práce, jako je například barvení plotu, velký úklid a mytí oken” řekl Porubský. Často jde o větší akce, na jejichž provedení by neziskové společnosti jinak neměly dostatečný počet pracovníků, dodal. Neziskové společnosti mohou využít i odborných znalostí těchto pracovníků. Lidé z marketingového oddělení firmy dnes například radili České společnosti AIDS pomoc – Dům Světla s přípravou propagačních materiálů a komunikační strategie. “Je to velká pomoc, že získáme informace od firmy, která se komunikací s lékaři a veřejnosti zabývá,” řekl ČTK ředitel této neziskové společnosti Michal Hlavatý. Specialisté z komerční sféry mohou často pomoci více než peněžní dar, dodal Porubský.

Z těchto aktivit mohou ale profitovat i firmy, které zaměstnance uvolňují. “Zlepší to týmovou spolupráci, takové akce také umožní firmám získat partnery mezi neziskovými organizacemi,” vysvětlil Porubský. Podle loňského výzkumu dárcovství, který provedlo Fórum dárců, takto pomáhajících firem v posledních pěti letech ubylo. V roce 2000 uvolňovalo své zaměstnance na dobrovolnické aktivity celkem 23 procent firem, loni to bylo však již kolem 13 procent. Nejvíce firem podporuje dobročinnost peněžním darem (83 procent), 77 procent firem dává věcné dary. Vyplývá to z výzkumu, který pro Fórum dárců vypracovala společnost Median.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami