Český Krumlov se v sobotu a neděli otevře postiženým lidem

ČESKÝ KRUMLOV , Smyslem je nejen uspořádat příjemný víkend pro nemocné, ale také dát impulz těm, kteří se zabývají odstraňováním bariér...

Český Krumlov se o víkendu díky druhému ročníku akce Den s handicapem – Den bez bariér otevře postiženým lidem. Ti se podívají do památek i zákoutí, kam se běžně dostanou jen obtížně, anebo vůbec ne. Zdraví lidé si naopak vyzkoušejí, jak se žije s handicapem. V historickém městě s dlažbou a úzkými křivolakými uličkami, které jsou jinak pro lidi s různým postižením těžko schůdné, budou k dispozici provizorní nájezdy, takzvané schodolezy a také zhruba 100 dobrovolných asistentů, kteří jim usnadní cestu.

Zájemci se mohou hlásit na adresewww.ckrumlov.cz/handicap nebo kontaktovat infocentrum, kde postiženým pomohou najít i přístupné a cenově přijatelné ubytování. “Každou prohlídku organizujeme pro určitý počet lidí, proto včasná registrace zajistí, aby lidé mohli v klidu zhlédnout vše, co chtějí vidět,” řekl ČTK prezident pořádajícího Kiwanis Klubu Libor Frýba. Akce, na níž se podílí i radnice a rozvojový fond, se poprvé konala loni a přilákala asi 400 lidí, z nichž byla polovina postižených. Měla obrovský ohlas, proto ji organizátoři rozšířili na dva dny a obohatili například o představení na otáčivém hledišti či možnost zaplavat si v bazénu a zahrát kuželky. Vozíčkáři opět budou moci plout po Vltavě na raftu či voru.

Prohlídky s profesionálními průvodci a osobními asistenty jsou určeny i neslyšícím a nedoslýchavým, kteří dostanou výklad ve znakové řeči. Pro nevidomé je připravena trasa s množstvím hmatových vjemů nazvaná Dotkni se Českého Krumlova. Mnoho bodů programu je přitažlivých i pro zdravé návštěvníky, mimořádnou příležitost navíc dostanou v sobotu od 14:00 při akci Zkuste si to na chvíli, kdy je připravena cvičná trasa pro invalidní vozík a zkouška orientace s neprůhlednými brýlemi a slepeckou holí. Program zpestří i jazzové koncerty v rámci právě konaného festivalu a nabídka Dnů evropského dědictví.

Smyslem je nejen uspořádat příjemný víkend pro nemocné, ale také dát impulz těm, kteří se zabývají odstraňováním bariér. “Dopad tohoto úsilí je v Českém Krumlově vidět už teď, přibyly bezbariérové nájezdy či toalety, například významná galerie Egon Schiele Art Centrum je už celá bez bariér,” doplnil Frýba.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami