K Týdnům duševního zdraví se připojí čtyři města Vysočiny

JIHLAVA, Řadu divadelních a filmových představení, koncerty, výstavy, ale také besedy, sportovní zápolení, či výtvarné dílny připravili organizátoři Týdnů duševního zdraví na Vysočině...

Řadu divadelních a filmových představení, koncerty, výstavy, ale také besedy, sportovní zápolení, či výtvarné dílny připravili organizátoři Týdnů duševního zdraví na Vysočině. Tradiční akce se v Česku uskuteční ode dneška do 10. října, jenž je Světovým dnem duševního zdraví. Z celkem 17 zapojených měst jsou čtyři z Vysočiny. K tradičním pořadatelům v kraji patří Psychiatrická léčebna Jihlava a Sdružení pro péči o duševně nemocné Fokus Vysočina.

Týdny v kraji startují ve čtvrtek v 16:00 koncertem vokálního sboru kaMUFFláž a sboru Borovánek v kostele Svaté rodiny v Havlíčkově Brodě. V další dny bude následovat třeba prodejní výstava výrobků pacientů v krajské knihovně, anebo čtení jejich autorské poezie v Literární čajovně. Připravena je také série besed pro studenty.
V Jihlavě se brány psychiatrické léčebny otevírají v pondělí 12. září. Jízdou bryčkou z Masarykova náměstí začíná tradiční akce – Sejdeme se Na Kopečku, aneb Babí léto v Psychiatrické léčebně. Ve VrakBaru v Žižkově ulici se k ní připojují večery dokumentů z cyklu ČT Diagnóza “duševní onemocnění” provázené psychologem a psychiatrem. Na středu je připraven pacienty oblíbený jarmark a na čtvrtek podvečerní táborák s country kapelou. Bude také čtvrtý ročník Běhu léčebnou, celá řada divadelních představení a na závěr žonglérská klauniáda.

V Pelhřimově mohou lidé přijít od 16. září na výstavu fotografií do Kavárny a knihkupectví Tygřík, na koncert Ester Kočičkové, anebo přednášku o duševním zdraví. Od 19. do 23. bude Fokus pořádat Odpolední dílny smaltování, vitráží a keramiky. Dále jsou v programu prodejní výstava, den otevřených dveří, divadla pro děti, povídání o lécích v psychiatrii a na závěr je připraven turnaj v bowlingu. Tečkou za Týdny duševního zdraví na Vysočině bude setkání klientů, pracovníků Fokusu, klientů Ústavu sociální péče ze Zboží, stacionáře Petrklíč, rodinných příslušníků a přátel v Chotěboři 23. září.

Poprvé se akce konala v Praze v roce 1990 a setkala se s ohlasem a úspěchem. Jejím smyslem je přispět ke zlepšení postoje k duševně nemocným a k větší toleranci společnosti. Více informací na elektronické adrese: www.tdz.cz. Jaroslava Mikešová

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami