Lidé v Brně mohou přispět na kavárnu, která zaměstná postižené

BRNO, Letošní výtěžek sbírky Brněnská cihla bude použit na novou kavárnu Anděl, kde budou pracovat lidé s mentálním postižením. Sbírku organizuje místní charita již popáté...

Letošní výtěžek sbírky Brněnská cihla bude použit na novou kavárnu Anděl, kde budou pracovat lidé s mentálním postižením. Sbírku organizuje místní charita již popáté. Lidé budou stejně jako v minulých letech moci přispět koupí cihel v hodnotě 100 korun za kus. Dobrovolníci jim je budou na devíti stanovištích v Brně nabízet od 19. do 25. září. V předchozích letech přispívali lidé na rekonstrukci domu sv. Michaela v Gorkého ulici, kde vzniklo chráněné bydlení pro 20 klientů. “Letos přicházíme s novým projektem kavárny, kterou chceme otevřít v suterénu domu,” řekla dnes novinářům koordinátorka sbírky Zuzana Kruťová. Za hlavní výhodu kavárny považuje nejen to, že umožní zaměstnat lidi s mentálním postižením, ale zároveň se stane i místem pro setkání postižených a zdravých lidí.

V kavárně by mělo být zaměstnáno zhruba 12 klientů, kteří budou pracovat na pozici číšník, barman a pomocný pracovník v kuchyni. Pomáhat jim budou dva až tři asistenti. “Klienti by se mohli postupně zapracovat tak, že budou moci pracovat samostatně,” upřesnila Kruťová. Organizátoři letos připravili 1800 cihel, které mohou zájemci po zaplacení 100 korun podepsat a věnovat charitě. Cihly charita využije na úpravu vchodu, schodů a dalších prostor kavárny. Celkové náklady na zbudování kavárny odhaduje na 400.000 korun. “Věříme, že se nám podaří takovou částku vybrat, loni se vybralo kolem 300.000 korun,” upřesnila Kruťová. Peníze na provoz kavárny má charita slíbeny z fondů Evropské unie. Charita od roku 2000 sbírkou získala přibližně milion korun.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami