Nově opravená kaplička tišnovské nemocnice opět slouží věřícím

TIŠNOV/BRNO, Rekonstrukci kapličky si vyžádal její havarijní stav. Kaplička je součástí památkově chráněného objektu nemocnice, byla staticky narušena a hrozilo její zřícení...

Nově opravená kaplička tišnovské nemocnice opět slouží věřícím. Rekonstrukci si vyžádal její havarijní stav. Kaplička je součástí památkově chráněného objektu nemocnice, byla staticky narušena a hrozilo její zřícení. Kapličce dnes požehnal tišnovský farář. “Byli jsme ujištěni, že znovu vysvěcení kapličky není třeba,” řekl dnes ČTK ředitel nemocnice Bořek Semrád.

Oprava stála 650.000 korun, z nichž téměř dvěma třetinami přispěl kraj a zbytek dal z městského rozpočtu Tišnov. Na úhradě nákladů se podíleli i občané, kteří přispěli do veřejné sbírky zorganizované tišnovským farářem. Lidé vybrali 27.000 korun. Novou fasádu kapličky však podle ředitele neocení pouze věřící. “Radost udělá i svatebčanům, protože je to na Tišnovsku tradiční místo pro pořizování svatebních fotografií,” dodal.

Zateplení a opravy fasády by se v příštím roce měla dočkat i celá nemocnice. Vyměněny budou i výtahy, které už neodpovídají platným předpisům, a zřízeno parkoviště. Krajské zastupitelstvo na tyto účely schválilo pro tišnovskou nemocnici 18 milionů korun, město přispěje jedním milionem korun na parkoviště.

Nemocnice v Tišnově byla postavena v roce 1895 a původně sloužila jako sanatorium a vodoléčebný ústav. Tišnov byl totiž prohlášen za klimatické místo se studenými lázněmi. V sanatoriu byly léčeny zejména nervové choroby a poruchy vnitřní výměny látek. Léčilo se zde mnoho významných hostů, například hudební skladatel Leoš Janáček. V současnosti poskytuje nemocnice služby pro téměř 50.000 obyvatel spádové oblasti. Soustřeďuje se především na následnou péči.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami