Kontroly odhalily nevyhovující plošiny pro vozíčkáře

OSTRAVA, Více než polovina kontrolovaných plošin pro přepravu zdravotně postižených je v nevyhovujícím stavu. Odhalily to kontroly České obchodní inspekce...

Více než polovina kontrolovaných plošin pro přepravu zdravotně postižených je v nevyhovujícím stavu. Odhalily to kontroly České obchodní inspekce (ČOI). Ta zkontrolovala plošiny u více než 60 jejich uživatelů a zjistila nedostatky ve 34 případech, většina z nich byla vážných. Novinářům to dnes v Karviné řekla ředitelka kanceláře úřadu ČOI Jiřina Nováková.

Na základě těchto kontrol pak ČOI začala kontrolovat přímo výrobce. Největší nedostatky odhalila v Moravskoslezském kraji, kde ani jeden z kontrolovaných výrobců nedodržel požadované normy. “Na plošinách scházely bezpečnostní klapky, které zabraňují sjetí vozíku,” řekl ČTK vedoucí oddělení technické kontroly ostravského inspektorátu ČOI Boris Stabryn. Dodal, že k další závadám patřila například chybějící signalizace. “To znamená, když dotyčný na vozíku vyjíždí nahoru a zařízení se porouchá, musí mít možnost přivolat si pomoc,” vysvětlil Stabryn. Dodal, že výrobci většinu závad odstranili přímo na místě.

Firmám, které byly ochotny napravit nalezené závady, ČOI neudělila pokutu. Naopak společnostem, které odmítly spolupracovat, byly uděleny pokuty v celkové výší okolo milionu korun. Inspekce plošiny kontrolovala zhruba dva roky a chce v tom dále pokračovat. Nováková se domnívá, že firmy jsou si v tomto případě vědomy, že jednají s lidmi, kteří si nedokáží dostatečně hájit svá práva. Proto také kontrola přinesla tak špatné výsledky. “Obchodní společnost zneužívá svého postavení a využívá toho, že má proti sobě sociálně slabšího partnera a chová se k němu opravdu velmi nekalým způsobem,” míní Nováková.

Vozíčkářka Irena Hufová se spolu se zástupci ČOI domluvila, že po uzavření všech případů by inspekce mohla zveřejnit firmy, které pochybily. “Strach na plošinách nemá a nebudu ho mít ani po kontrole. Když to spadne, tak to spadne, co víc se mi může stát, na vozíku už sedím. Spíš si myslím, že by to mohlo závažně zranit někoho dole,” podotkla Hufová. Ceny plošin se pohybují v rozmezí od 250.000 do 600.000.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami