Nezaměstnaní si budou moci přivydělat tak, aby nepřišli o podporu

PRAHA, Lidé bez práce si budou moci již brzy přivydělat, aniž přitom přijdou o podporu v nezaměstnanosti. Získat mohou až polovinu minimální mzdy měsíčně. Umožní jim to program Příležitostná registrovaná práce...

Lidé bez práce si budou moci již brzy přivydělat, aniž přitom přijdou o podporu v nezaměstnanosti. Získat mohou až polovinu minimální mzdy měsíčně. Umožní jim to program Příležitostná registrovaná práce. ČTK o tom dnes informovalo ministerstvo práce.

Minimální mzda letos činí 7185 korun. V lednu by se mohla zvednout. V září si zaměstnání hledalo 503.396 lidí. Díky příležitostné práci se budou moci lidé, kteří jsou již dlouhou dobu bez místa, znovu zapojit do práce. Program podle jeho manažera Karla Pelána pomůže nezaměstnaným udržet pracovní návyky, zaměstnání a vazby s kolegy pak přispějí ke zlepšení jejich psychického stavu.

Zaměstnavatel nabídne nekvalifikované krátkodobé místo úřadu práce. Od něho si pak zakoupí poukázky, jimiž bude příležitostné pracovníky odměňovat. Nezaměstnaný vykoná úkol na základě dohody o provedení práce. Za hodinu si vydělá 50 korun čistého. “Cena za hodinu příležitostné registrované práce je odvozena od ceny černé práce v regionech,” upřesnil Pelán.

Pracovníci zůstanou v evidenci nezaměstnaných, stát za ně dál bude platit sociální a zdravotní pojištění. Z peněz na aktivní politiku zaměstnanosti pak uhradí i pětinu jejich výplaty. Na konci týdne firmy lidem předají tolik padesátikorunových lístků, kolik hodin zaměstnanci odpracovali. S poukázkami podobnými stravenkám se nezaměstnaní vypraví na úřad práce nebo je odešlou na příslušnou adresu. Do deseti pracovních dnů za ně obdrží peníze.

Program příležitostné práce vyzkoušejí do konce února okresy Vyškov, Znojmo a Hodonín. Poté by se měl rozšířit do celé republiky. Podobný projekt funguje přes deset let v Belgii, kde se Česko inspirovalo. Mezi příležitostné práce zde patří hlídání dětí, nemocných či seniorů, administrativní výpomoc, údržba domu a zahrady, pomoc po přírodních katastrofách, usměrňování dopravy u škol, hlídání parkovišť či sezonní zemědělské práce. Pilotní projekt financuje podle Pelána EU, z větší části zaplatí i náklady na vytvoření systému příležitostné práce pro celou ČR.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami