Dovolenou lze strávit i cvičením jógy a meditací

Žďárec u Skutče (Chrudimsko), Už kolem půl sedmé vychází každé ráno skupina lidí ze statku za vesnicí, kam přijeli na celý týden na meditační...

Většina Čechů zamíří o letní dovolené k moři, do zahraničí či alespoň na vyhlášená turistická místa v tuzemsku. Existují však i lidé, kteří ve svém volnu míří do ústraní a nerušeného ticha a klidu. V Jógacentru ve Žďárci u Skutče na Chrudimsku se vstává brzo, ranní cvičení se koná v paprscích vycházejícího slunce.

Už kolem půl sedmé vychází každé ráno skupina lidí ze statku za vesnicí, kam přijeli na celý týden na meditační a jógové soustředění. Vystoupají na kopec a na hodinu se v trávě odevzdají svému vnitřnímu světu. “Je tu asi 30 lidí, podobné kurzy děláme pravidelně každý rok. Ráno cvičíme venku, přes den ale cvičení probíhá uvnitř, už kvůli horku a hmyzu,” řekl Jiří Čumpelík, který cvičí jógu od roku 1970 a žil i několik let v Indii. Jinak je fyzioterapeutem v Národním divadle.

Účastníci kurzu jógy a meditace se nerekrutují z manažerů či workoholiků, kteří si potřebují rychle “vyčistit hlavu”. “Všichni se józe věnují už delší dobu a souvisle, i během roku,” zdůrazňuje Čumpelík.

Jógacentrum ve Žďárci u Skutče má již dlouhou historii. Statek za vsí koupila hluboko za éry socialismu skupina přátel a už od roku 1980 se zaměřili na jógu v denním životě a související činnosti. “V některých obdobích tu žili lidé nastálo, jindy jen přechodně. Pořádáme hlavně jógová cvičení, ale třeba i kurzy vaření nebo meditace a malování společných obrazů, a zařídili jsme i občasnou čajovnu,” popsal život v “ášramu” ve Žďárci jeho vedoucí Jan Hlaváček.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami