MPSV připravuje převážně vyhlášky k již schváleným zákonům

Podle tiskové mluvčí Kateřiny Beránkové by současný volební pat neměl jejich vydání ohrozit. Jde například o vyhlášku k zákonu o sociálních službách...

Ministerstvo práce a sociálních věcí v současné době připravuje hlavně prováděcí vyhlášky ke schváleným zákonům, které začnou platit od počátku příštího roku. Podle tiskové mluvčí Kateřiny Beránkové by současný volební pat neměl jejich vydání ohrozit. Jde například o vyhlášku k zákonu o sociálních službách. Aplikaci tohoto zákona ale podle odborů provází nejistota ohledně rozpočtu na příští rok.

“Pro jeho realizaci bude potřeba navýšit finance ve státním rozpočtu řádově o miliardy a dnešní politická situace k tomu nevytváří podmínky,” tvrdí Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče. V petici proto žádá vládu a parlament, aby se výdaje do sociálních služeb ze státního rozpočtu zvýšily, jinak by mohlo podle nich v systému sociálních služeb chybět až šest miliard korun.

Handicapovaní lidé podle tohoto zákona dostanou větší šanci ovlivnit, zda se o ně bude starat rodina, asistent nebo půjdou do ústavu. Od státu budou dostávat odstupňované příspěvky podle rozsahu postižení. Oproti dosavadním normám se podle odborů ale rozšíří okruh osob, které na příspěvek budou mít nárok. Peníze, které se vyplatí jednotlivcům, budou chybět na financování ústavů sociální péče či domovům důchodců, tvrdí odboráři.

Pomoci zařízením mohou dotace. Organizace si podle Beránkové o ně již mohou požádat, příslušné pokyny a formuláře najdou na stránkách ministerstva. “V tuto chvíli ale nikdo neví, kolik tam bude peněz, protože rozpočet na příští rok se bude dělat až na podzim,” uvedla mluvčí.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami