Sbírka “zasukované tkaničky” vynesla vozíčkářům přes 64.000 Kč

OLOMOUC, Peníze půjdou především na asistenční služby pro tělesně postižené...

Více než 64.000 korun vynesla lidem upoutaným na invalidní vozík sbírka s názvem Dny zasukovaných tkaniček, která se uskutečnila ve druhé polovině září v Olomouci a nedaleké Velké Bystřici. Peníze půjdou především na asistenční služby pro tělesně postižené, řekl předseda pořádající organizace Trend vozíčkářů Milan Langer. Na jaře se podařilo ve stejné sbírce vybrat v Olomouckém kraji přes čtvrt milionu korun. “S výtěžkem zářijové sbírky jsme spokojení. Je potřeba si uvědomit, že trvala pouze jeden den, tedy o třetinu méně než v květnu. Jarní se navíc konala v deseti městech, zářijová pouze v Olomouci a ve Velké Bystřici,” podotkl Langer.

V Olomouci se sbírky zúčastnilo pět klientů Trendu vozíčkářů s asistenty a 87 dobrovolníků, převážně studentů středních škol. “Peníze, které vybrali, budou sloužit především na asistenční služby pro tělesně postižené a zřejmě i na poradenství. Výtěžek je pro nás také vítanou rezervou pro začátek příštího roku, kdy vstoupí v platnost nový zákon o sociálních službách. Každá změna sebou nese rizika,” uvedl Langer. Symbolem sbírky jsou zasukované dvoubarevné tkaničky, které mohou být výrazem zauzlovaného lidského osudu nebo prostým předmětem každodenní potřeby představujícím pro člověka s postižením tvrdý oříšek.

Veřejnou sbírku společně organizují občanská sdružení Liga za práva vozíčkářů v Brně a Trend vozíčkářů. Spolek Trend má zhruba sedm desítek členů. Vozíčkáři z Olomouce a okolí mohou od června využít nové centrum pro zdravotně postižené, které jim nabízí počítačové a jazykové kurzy či zázemí pro osobní asistenty. V budoucnu chce organizace rozvinout i agenturu podporovaného zaměstnávání, která pomůže zdravotně postiženým při cestě na trh práce.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami