Internet ve službách osob se zdravotním postižením

BRNO, Ve dnech 24. až 27. října návštěvníci veletrhu Hospimedica v Brně, pokud zavítají do PC Lab Internetovny v pavilónu A2, poznají různé způsoby...

Různé způsoby telefonování přes internet, ovládání počítače pohybem očí nebo hlasem, on-line tlumočení do znakového jazyka s pomocí webové kamerky – to vše uvidí, popřípadě si i vyzkoušejí ve dnech 24. až 27. října návštěvníci veletrhu Hospimedica v Brně, pokud zavítají do PC Lab Internetovny v pavilónu A2.

Zatímco v minulosti organizace sdružené v AISO (Asociace informačních systémů pro osoby se specifickými potřebami) nabízely v prostoru Internetovny návštěvníkům možnost připojit se k internetu a informace o svých projektech, letos připravily navíc velmi atraktivní přehlídku technických řešení, usnadňujících uživatelům se zdravotním postižením práci s počítačem a internetem.

Zástupci společnosti FAYN, která je předním českým VOIP operátorem, představí možnosti telefonování přes internet. Návštěvníkům nabídnou rovněž aktivační vouchery, s jejichž pomocí získají zájemci nové telefonní číslo, na kterém si budou moci bezplatně po určitou dobu zkoušet internetovou telefonii.

InternetPoradna s pomocí svých externích spolupracovníků umožní návštěvníkům, aby si kvalitu telefonování přes internet ověřili v rozhovoru s on-line poradnou, ve které budou odborníci připraveni odpovídat na dotazy týkající se problematiky zdravotního postižení.

On-line linku znakového překladu předvede společnost Free Art Records, která ji zavádí do provozu ve spolupráci s řadou partnerů v rámci projektu financovaného z prostředků Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu. Jejím cílem je umožnit neslyšícím, aby se na kontaktních místech (úřady, nemocnice, policie a podobně) vybavených webovou kamerou domluvili s pomocí tlumočníka znakového jazyka, se kterým se lze spojit přes internet.

Pro uživatele internetu s těžkým tělesným postižením neumožňujícím jim ovládání počítače rukama pomocí myši nebo klávesnice, jsou určeny dva alternativní způsoby ovládání. Jedním je I4Control, systém pro ovládání počítače pohybem očí, vyvinutý Gerstnerovou laboratoří ČVUT v Praze. Druhým je program MyVoice nabízený firmou Fugasoft, který umožňuje ovládat počítač pouze hlasem a pracovat tak i s internetem, posílat a přijímat elektronickou poštu, používat další běžné počítačové programy.

BMI sdružení poprvé veřejně předvede výukové materiály na DVD a CD-ROM Qualified Care – Profesionální péče o příbuzné s roztroušenou sklerózou, které vznikly v rámci programu Evropské unie Leonardo da Vinci.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami