Lidé si možná budou moci pořizovat kopie zdravotní dokumentace

Umožnit pacientům nahlížet do jejich zdravotnické dokumentace a pořizovat si z ní kopie by měl návrh novely zákona o péči o zdraví lidu, který připravilo ministerstvo zdravotnictví....

Umožnit pacientům nahlížet do jejich zdravotnické dokumentace a pořizovat si z ní kopie by měl návrh novely zákona o péči o zdraví lidu, který připravilo ministerstvo zdravotnictví. Ve středu ho posoudí vláda. Po smrti pacienta by se podle něj s dokumentací mohli seznámit jeho příbuzní. V současnosti musí lékaři nemocného o jeho zdravotním stavu pouze informovat, ale nemusí mu poskytnout jeho kartu.

Nová norma umožňuje pacientovi vymezit okruh osob, kterým zdravotníci mohou poskytnout informace o jeho stavu. Na druhé straně může podle ní ošetřovaný přístup k těmto údajům určitým lidem zakázat. Úprava odlišuje podávání informací o zdravotním stavu od poučení blízkých osob či členů domácnosti. Podstatou poučení není informace o nemoci, ale o tom, jak změnit životosprávu, jak reagovat na chování, které souvisí s nemocí, či jak překonat určitá omezení, sdělil mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt.

V případech, kdy by zemřelý za svého života zakázal poskytovat informace o svém zdravotním stavu, by se jeho blízcí podle návrhu dozvěděli jen to, co je nezbytné pro ochranu jejich zdraví či zdraví dalších osob. Ze stejných důvodů by jim bylo umožněno nahlížet i do zdravotnické dokumentace a kopírovat si ji. Vedle přístupu k informacím návrh zákona podle mluvčího obsahuje i formulační změnu, která se týká předepisování potravin pro zvláštní lékařské účely. Novelizovaný zákon bylo potřeba sladit se zákonem o léčivech, vysvětlil Cikrt.

Způsob, jakým je pacient informován, se v současnosti podle ministerstva v různých zařízeních liší. Nejednotnou praxi opakovaně kritizovaly i některé nevládní organizace. Téma práv pacientů a jejich příbuzných na informace poutalo pozornost například po smrtelné dopravní nehodě hokejového trenéra Ivana Hlinky, kdy se jeho žena dlouho nemohla domoci manželovy dokumentace.

Obdobnou úpravu předložilo ministerstvo zdravotnictví vládě již vloni v červnu. Při její cestě parlamentem však původní text rozšířilo několik pozměňovacích návrhů, které výrazně měnily pravidla v českém zdravotnictví. Prosazoval je tehdejší ministr David Rath (ČSSD). Letos v červnu pak tento návrh vetoval prezident Václav Klaus.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami