Technická univerzita v Ostravě má centrum pro postižené studenty

OSTRAVA, Cílem je co nejvíce usnadnit studium posluchačům s jakýmkoliv handicapem...

Na Vysoké škole báňské-Technické univerzitě v Ostravě otevřeli nové centrum pro handicapované studenty Slunečnice. Jeho cílem je co nejvíce usnadnit studium posluchačům s jakýmkoliv handicapem, řekla vedoucí centra Kateřina Pešková. Sama je zrakově postižená a je absolventkou univerzity. “Díky Slunečnici mohou mít studenti těžiště své práce ve studiu, nikoliv ve zpracovávání studijních materiálů a vyrovnávání se s handicapem,” uvedla Pešková. Dodala, že když ona sama studovala, bylo pro ni podstatně pracnější přizpůsobit si studijní materiály než se je pak naučit.

Studenti budou mít k dispozici elektronické sešity a elektronická skripta, které si mohou podle potřeb přizpůsobovat. Kromě přípravy studijních materiálů chce centrum postiženým pomáhat například i s prostorovou orientací ve škole či zajišťováním osobních asistentů z řad studentů. Ve Slunečnici mají studenti k dispozici i speciální studovnu, v níž je možné například zvětšovat běžný text nebo využít počítač s hlasovým výstupem. “Slunečnice se bude snažit o to, aby se studenti mohli zaměřovat hlavně na samotné studium,” uvedla Pešková. Jeho cílem je také zmonitorovat počet handicapovaných studentů. “Kromě evidovaných studentů je jistě celá řada dalších, kteří evidováni nejsou, a protloukají se,” podotkla Pešková.

Škola na otevření nového centra pozvala také handicapované studenty z jiných univerzit. Mezi nimi byla i absolventka Univerzity Palackého v Olomouci Romana Všetičková, která je od narození nevidomá. Všetičková se domnívá, že obdobná centra jsou pro studenty obrovským přínosem. Přiznala, že sama dostudovala jen díky obrovské pomoci svých spolužáků. “Určitě to pomůže, je perfektní, že toto centrum vzniklo. Studenti tak nemusí jezdit studovat do Prahy, a jestliže jsou odsud, mohou zůstat ve svém rodném kraji,” řekla Všetičková.

Centrum pro handicapované studenty Slunečnice najdou zájemci na ekonomické fakultě na Havlíčkově nábřeží v centru města. Podrobnější informace mohou získat také na webové stránce www.slunecnice.vsb.cz. Skupina těžce smyslově postižených občanů je podle statistik zveřejněných vládním výborem pro zdravotně postižené občany trvalou složkou populace. Jde o 0,5 až čtyři procenta populace.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami