5. narozeniny Domova sv. Josefa

ŽÍREČ, Domov v areálu bývalého jezuitského kláštera, který nabízí celkem 42 lůžek, je jediným tuzemským specializovaným zařízením pro pacienty s roztroušenou sklerózou...

Za pět let provozu Domova svatého Josefa v Žirči na Trutnovsku nabídlo zařízení přechodné ubytování více než tisícovce lidí, kteří trpí roztroušenou sklerózou. Domov v areálu bývalého jezuitského kláštera, který nabízí celkem 42 lůžek, je jediným tuzemským specializovaným zařízením pro pacienty s touto nemocí, řekl vedoucí domova Václav Osladil.
“V současnosti nabízíme 14 lůžek pro trvalé pobyty pacientů a 28 míst pro přechodné ubytování,” řekl Osladil. Zájem lidí o ubytování překračuje kapacity domova, někteří žadatelé musejí čekat na uvolnění lůžka v domově až rok. O trvalé umístění v domově má nyní zájem přibližně šest desítek pacientů z celé republiky.

Domov svatého Josefa postupně opravuje objekty někdejšího kláštera a investuje do zlepšení vybavení, letos domov například zaplatil dva miliony korun za zvedací a transportní systém pro pacienty, v opravách bude pokračovat. “Chceme postupovat v opravách okolních objektů. Například rekonstruujeme zahradní domek, ve kterém má vzniknout chráněné bydlení a ubytování pro stážisty, které nám zatím chybí,” řekl Osladil. Domov do oprav zahradního domku investoval dva miliony korun.

Domov svatého Josefa funguje v Žirči od roku 2001, kdy jej zřídila Diecézní charita Hradec Králové jako středisko Hospice Anežky České z Červeného Kostelce na Náchodsku. Středisko pro nemocné roztroušenou mozkomíšní sklerózou poskytuje klientům kromě stravy a ubytování také speciální zdravotní péči, například rehabilitaci a ergoterapii. Cílem těchto aktivit má být pomoc při návratu pacienta do rodinného prostředí. Středisko nabízí také poradenství rodinám pacientů a půjčovnu speciálních pomůcek. Roztroušená skleróza patří k vážným neurologickým onemocněním. Lidé, kterým při onemocnění hrozí až paralýza či ztráta paměti, zůstávají často odkázáni na pomoc druhých, jejich zdravotní stav se postupně zhoršuje.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami