Rada je proti snížení příspěvků na zaměstnávání postižených

Podle návrhu sociálních reforem by firmám, v nichž je víc než polovina zaměstnanců s postižením, měl stát na těžce handicapovaného pracovníka měsíčně místo nynějších zhruba 13.000 dávat 5900 korun. Na jinak handicapovaného by místo dosavadních asi 6500 korun podniku připadlo 4900 korun...

Národní rada osob se zdravotním postižením nesouhlasí se snížením příspěvků na zaměstnávání handicapovaných, s nímž počítá návrh sociálních reforem. Chystá se připravit vlastní pozměňovací návrh, kterým by se mohla sněmovna při projednávání reforem zabývat. Firmy by podle něj měly dostávat příspěvky jen na skutečně zaměstnané postižené podle toho, jakou jim platí mzdu. Řekl předseda rady Václav Krása.

Podle návrhu sociálních reforem by firmám, v nichž je víc než polovina zaměstnanců s postižením, měl stát na těžce handicapovaného pracovníka měsíčně místo nynějších zhruba 13.000 dávat 5900 korun. Na jinak handicapovaného by místo dosavadních asi 6500 korun podniku připadlo 4900 korun. “Tento návrh je pro nás nepřijatelný,” uvedl Krása. O změnách chce vedení rady ještě jednat s ministrem práce a sociálních věcí Petrem Nečasem (ODS) i s poslankyní Alenou Páralovou (ODS), která by případně mohla úpravu ve sněmovně předložit.

Rada chce připravit vlastní návrh se svazem výrobních družstev, která postižené zaměstnávají. Podle Krásy by firmy mohly od státu dostávat příspěvek ve výši mzdy, kterou vyplatí postiženým. Existovat by mohl strop, a to například 10.000 korun.

“Firma, která platí postiženému 4000 korun, by mohla uplatňovat nárok na příspěvek ve výši 4000 korun,” popsal Krása. Podnik by musel doložit, že handicapovaného skutečně zaměstnává a mzdu mu vyplácí. Šéf rady dodal, že opatření by zabránilo i zneužívání příspěvků. Podle něj se objevují případy, kdy firmy zaměstnávají kvůli podpoře od státu postižené jen naoko. Podle návrhu sociálních reforem by v budoucnu již neměl být možný ani souběh příspěvku na podporu zaměstnávání postižených s příspěvkem na provoz chráněné dílny a s dalšími penězi na podporu zaměstnanosti.

Pokud by vláda navrhované úpravy prosadila, měla by v příštím roce v rozpočtu ušetřit 811 milionů korun.

V roce 2009 by úspora činila 1,09 miliardy a v roce 2010 pak 1,37 miliardy korun, vyplývá z návrhu. Podle Krásy by stát ušetřil díky vyplácení příspěvků na skutečně zaměstnané, mohl by proto souběh podpor zachovat. Premiér Mirek Topolánek (ODS) již dříve řekl, že “reformní batoh” by měl být schválen beze změn a zákonodárci by do něj neměli zasahovat.

Podle informací ČTK je ale Nečas o úpravách ochoten jednat.Na konci března evidovaly úřady práce 71.300 postižených zájemců o místo. Tvořili tak téměř 17 procent nezaměstnaných.

Podle údajů České správy sociálního zabezpečení plný a částečný invalidní důchod na konci roku 2005 pobíralo zhruba 515.000 lidí.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami