Julínek dá v říjnu lidem brožuru s radami, za co u lékaře platit

"Dáme veřejnosti publikaci, kde budou nejen poplatky, ale také rádce, jak se připravit na příští rok a jak pracovat se svými výdaji na zdravotnictví a osobní zdraví," řekl mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt...

Ministerstvo zdravotnictví vydá v říjnu brožuru, v níž si lidé najdou, za co a kdy mají u lékaře platit. Od ledna 2008 by měli dávat 30 korun za návštěvu lékaře a položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost.

Plán ministra Tomáše Julínka (ODS) je součástí vládní reformy veřejných financí. Schválila ji už sněmovna a čeká na projednání v Senátu a podpis prezidenta republiky. “Dáme veřejnosti publikaci, kde budou nejen poplatky, ale také rádce, jak se připravit na příští rok a jak pracovat se svými výdaji na zdravotnictví a osobní zdraví,” řekl mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt.

Uvedl, že na ministerstvo se obracejí občané s dotazy a žádostmi o upřesnění. Informace v médiích nebyly vždy přesné, jasno o všech okolnostech výběru poplatků nemají ale ani lékaři. Brožurka vyjde podle mluvčího v tištěné podobě a bude volně přístupná i na internetu, odkud si ji zájemci budou moci vytisknout.

Lékaři by ji měli nabízet v ordinacích, měla by být k dostání i v nemocnicích a v pobočkách zdravotních pojišťoven. Ministerstvo podle Cikrta vydá s brožurkou pro občany také metodický pokyn pro lékaře a nemocnice, aby věděli, kdy mohou poplatek vybírat.

Text zákona se při projednávání měnil a nepopisuje do detailů všechny situace. Ministerstvo zpracovává jeho výklad. Například když se mluví o osvobození od poplatku při hemodialýze, někteří si myslí, že hemodialyzovaní jsou osvobozeni od všech poplatků, ale týká se to jen úkonu čištění krve na umělé ledvině.

Další omyl je spojen s prevencí. Je osvobozena od poplatků, přitom některá média uvedla, že v těhotenství budou ženy u lékaře platit. V těhotenství ale podstupují pravidelné kontroly, za to platit nebudou.

Netýká se to porodu, v nemocnici už zaplatí denní taxu za pobyt jako všichni ostatní, popsal Cikrt některé z rozšířených omylů. Dodal, že ministerstvo nyní dělá inventuru všech dotazů a sestavuje vzorové otázky a odpovědi. Ty budou zveřejněny spolu s brožurou pro pacienty.

Lidé tak podle mluvčího budou mít dva měsíce čas na to, aby se na novou situaci připravili a po 1. lednu se v ní dobře orientovali.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami