Pacienti mohou začít hlasovat o nejlepší nemocnici roku 2007

Hlasovat je možné na internetu na adrese www.nejlepsi-nemocnice.cz, anketní lístky by měly být i v nemocnicích...

Pacienti mohou letos znovu rozhodnout o tom, kterou nemocnici v Česku považují za nejlepší. Ode dneška až do 4. listopadu totiž mohou hlasovat v anketě “Nemocnice České republiky 2007”.

Druhý ročník průzkumu spokojenosti pořádá nezisková organizace HealthCare Institute. Výsledky zveřejní koncem listopadu. Hlasovat je možné na internetu na adrese www.nejlepsi-nemocnice.cz, anketní lístky by měly být i v nemocnicích.

Do loňského prvního ročníku hlasování se zapojilo přes 12.000 lidí. Na špičce žebříčku stanula pražská Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského, tedy nemocnice pod Petřínem.

Druhá příčka připadla čáslavské městské nemocnici, třetí nemocnici v Městci Králové. V první desítce se objevil i Institut klinické a experimentální medicíny IKEM či soukromá Nemocnice Podlesí.

Letos pořadatelé sestaví podle hlasování pacientů žebříček deseti nejlepších zařízení z ČR, pořadí fakultních nemocnic i pořadí tří nejlepších zařízení v každém kraji. Podle organizátorů se lidé loni většinou rozhodovali podle vlastní zkušenosti či podle doporučení svých známých.

Za nejdůležitější považovali komplexnost péče a ochotu personálu. “Více než polovina respondentů hodnotila komunikaci s ošetřujícími lékaři jako výbornou, za nedostatečnou ji označila jen desetina.

Tři čtvrtiny pacientů byly také dostatečně seznámeny s rizikem při zákroku,” uvedl zástupce pořadatelů Marek Pražák. Letošní anketa obsahuje 23 otázek. Lidé by měli odpovědět mimo jiné na to, podle čeho se rozhodují při výběru nemocnice, jaké informace o zdravotnickém zařízení považují za nejdůležitější či jak s nimi komunikovali lékaři a sestry.

Organizátoři se ptají také na čistotu a útulnost zařízení, na stravu i na to, jestli pacient při hospitalizaci zhubl. Zajímá je opět také spokojenost se zákrokem. Vítěze by mohli pořadatelé oznámit na konferenci “Efektivní nemocnice 2007”, která se uskuteční v listopadu v ostravském hotelu Atom.

Program této akce se zaměří hlavně na zvyšování produktivity a výkonnosti nemocnic. Loňské výsledky předali organizátoři ankety nemocnicím. Zařízení se tak mohla dozvědět, jak je vidí pacienti. Některé nemocnice zjišťují ale spokojenost pacientů i vlastním průzkumem. Postupuje tak například pražská motolská nemocnice.

Loňský žebříček nemocnic, jak ho sestavili pacienti: 1. Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského 2. Městská nemocnice Čáslav 3. Nemocnice Městec Králové 4. Nemocnice Podlesí, a. s.

5. Domažlická nemocnice, a. s. 6. Institut klinické a experimentální medicíny Praha (IKEM) 7. Karvinská hornická nemocnice, a. s. 8. Nemocnice Havlíčkův Brod, p. o. 9. Nemocnice Litomyšl 10. Nemocnice Kadaň, s. r. o.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami