Sokolovské centrum ucelené rehabilitace zatím nemá klienty

SOKOLOV, V Sokolově se dnes oficiálně otevřelo Centrum ucelené rehabilitace a sociální klastr zaměřené na integraci osob se zdravotním postižením...

V Sokolově se dnes oficiálně otevřelo Centrum ucelené rehabilitace a sociální klastr zaměřené na integraci osob se zdravotním postižením. Ačkoli centrum funguje už od května, zatím je bez klientů, na které se mělo podle původního projektu zaměřovat.

Centrum proto musí hledat jiné náplně činnosti, řekl jeho vedoucí Jaroslav Mudra. Vybudování centra, které je součástí areálu Chráněného bydlení, stálo celkem přes osm milionů korun a město na ně získalo dotaci z Evropské unie ve výši 80 procent.

Financování samotného provozu vycházelo z toho, že úřady práce jsou povinny zajistit uchazečům o zaměstnání se zdravotním postižením pracovní rehabilitaci. Ta spočívá v odborném zjištění pracovních možností klienta, jeho přípravě a proškolení až po umístění na vhodné pracovní místo.

“Problém je ale v tom, že zdravotně postižený uchazeč o to musí úřad práce požádat,” uvedl Mudra. Od zahájení činnosti centra se tak ale nestalo, přestože podle studie bylo v roce 2004 na Sokolovsku asi deset procent uchazečů o zaměstnání se zdravotním postižením.

Centrem jich tak měly projít stovky ročně. Pracovní rehabilitace je totiž poměrně nákladnou formou podpory zaměstnanosti a nahrazuje se jinými, levnějšími. Podle místostarosty Sokolova Zdeňka Berky bude nyní záležet na tom, jestli si centrum najde jinou náplň činnosti, aby nemuselo být dotováno městem.

“V návrhu rozpočtu na příští rok jsou dva miliony korun. Pokud bychom dotovali stejnou částkou centrum po dobu pěti let, jak předpisuje projekt, stálo by to deset milionů. To by bylo výhodnější sedm milionů dotace vrátit a budovu využít jinak,” míní Berka.

Podle Mudry ale existují možnosti, jak selhání předpokladů projektu řešit. Zaměřit se chce hlavně na cílené vzdělávání a zaškolování podle požadavků firem. Zaměstnavatelé často nepotřebují univerzálně rekvalifikaci, ale právě praxi od svých zaměstnanců.

Například ve spolupráci se učňovskými školami nebo i dílnami v chráněném bydlení by tyto služby mohlo centrum nabízet. Další možností, jak získat peníze na provoz, je zapojit se do programů, které bude vypisovat Evropská unie v tomto plánovacím období. “První programy ale měly být vypsány už v květnu a zatím nic,” podotkl ale Mudra.

Dnešní slavnostní ukončení stavby centra bylo sice zkaleno neúspěšným rozběhem projektu ucelené rehabilitace, ale hosté ocenili alespoň samotnou stavbu. Ta je v Sokolově první s ekologickou izolací střechy skutečným trávníkem se zahradou. Růst na ní mohou i dvoumetrové stromy.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami