Zařízení i jednotlivci se mohou ucházet o cenu za kvalitu péče

Kandidáty na ocenění, které má přispět ke zlepšení péče o postižené či seniory, je možné navrhovat do konce listopadu. Řekla to organizátorka soutěže Jana Bradáčová...

O cenu kvality za rok 2007 se mohou začít ucházet zařízení i jednotlivci, kteří poskytují potřebným sociální služby. Kandidáty na ocenění, které má přispět ke zlepšení péče o postižené či seniory, je možné navrhovat do konce listopadu. Řekla to organizátorka soutěže Jana Bradáčová.

Nominační formulář i jména dosavadních vítězů lze najít na internetové stránce www.socialni-pece.cz. Cena kvality v sociální péči se udělovala už dvakrát.

Projekt odstartoval v roce 2004 časopis Sociální péče. Anketa se pak stala součástí Národního programu podpory jakosti. V pilotním ročníku a v prvních dvou se sešlo podle Bradáčové na 250 nominací.

Porotci pak vybrali vítěze v sedmi kategoriích. Výherci za rok 2005 a 2006 se dnes sešli v Senátu, kde převzali pamětní listy. Odborníci hodnotí kvalitu služeb pro seniory, děti, zdravotně postižené a sociálně vyloučené.

Porota vybírá také osobnost roku v sociálních službách. Uděluje se i cena sympatie a cena ministerstva práce za tvůrčí přístup k přeměně sociálních služeb. “Vedení může navrhnout na ocenění své podřízené, zřizovatel své pracovníky, uživatelé služeb své pečovatele, kolegové se mohou nominovat navzájem.

Návrh může podat každý,” uvedla Bradáčová. Nominovaní obdrží od organizátorů podrobný dotazník.

Odborníci podle něj vyberou nejlepší kandidáty, které navštíví. Podle výsledků místní “kontroly” stanoví finalisty.

Od nich požadují další podrobnosti, upřesnila Bradáčová. V Česku existují standardy kvality sociálních služeb. Stanovují podmínky a požadavky, které musí poskytovatelé péče splňovat.

Umožňují současně i jednotlivé služby poměřovat. Podle náměstkyně pro sociální práci Slezské diakonie Zuzany Filípkové není ale důležitá dostupnost či vybavení, ale i vnímavost a úcta ke klientovi.

Čtyři zařízení Slezské diakonie patří k oceněným za loňský rok. Systém péče změnil od letoška zákon o sociálních službách. Potřební dostávají díky němu příspěvky od státu, sami si za ně pak hradí ústav, stacionář či opatrování v rodině.

Podle odborníků je norma sice vykročením správným směrem, bude ale potřebovat zásadnější změny. Ministr práce Petr Nečas (ODS) ČTK již dříve řekl, že jeho úřad na úpravách už pracuje.

Kritici současné podoby zákona poukazují hlavně na to, že norma zatím příliš nepodporuje přesun péče z ústavů do domácího prostředí. Podle předsedy České asociace pečovatelské služby Jindřicha Kadlece by se kvalita zvýšila právě díky posílení terénních služeb.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami