Nová krizová linka nejen poradí, ale poskytne i konkrétní pomoc

Bezplatnou nepřetržitou telefonní linku 800 246 642 pro lidi, kteří se ocitli v krizové situaci, od 1. listopadu nabízí občanské sdružení Prosaz, společnost pro sociální rehabilitaci občanů se zdravotním postižením...

Bezplatnou nepřetržitou telefonní linku 800 246 642 pro lidi, kteří se ocitli v krizové situaci, od 1. listopadu nabízí občanské sdružení Prosaz, společnost pro sociální rehabilitaci občanů se zdravotním postižením. Její předsedkyně Iveta Pešková řekla, že pracovníci linky nebudou jen radit, ale pokud to půjde, poskytnou konkrétní pomoc.

V Praze budou moci v případě potřeby zajistit službu osobního asistenta nebo Domácí péče. Pokud bude volající z jiného města, spojí se pracovníci linky například s místní pečovatelskou službou nebo místním poskytovatelem sociálních služeb. Zjistí, zda tamější pracovníci jsou schopni pomoci, a navíc dodatečně si ověří, jestli to, co slíbili, také provedli.

“Nechceme volajícího jen uchlácholit a poskytnout mu nějaký kontakt, ale chceme mu konkrétně pomoci,” řekla Pešková. Prosaz podle ní nemá v úmyslu konkurovat telefonním linkám, které pomáhají trýzněným dětem či ženám nebo pacientům s depresí.

Spíše se chce orientovat na sociální oblast. “Předpokládáme, že se na nás obrátí například senior, kterého přivezli z nemocnice do prázdného bytu a potřebuje nakoupit a zatopit, nebo zavolá maminka, které se narodilo postižené dítě, chce si ho nechat, ale neví si s ním tak úplně rady, uvedla Pešková.

Prosaz sdružuje především zdravotně postižené se stejnými zájmy a podobným stylem trávení volného času. Mimo jiné poskytuje osobní asistenci i rehabilitační služby a pořádá rekreační pobyty.

Dosud měl v provozu mobilní tísňovou linku. Občas se na ni obraceli i zdraví lidé v tíživé situaci, s níž si nevěděli rady. Projekt nové linky podpořil Evropský sociální fond, což Prosazu umožnilo zajistit profesionální úroveň spolupracovníků.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami