Jak se co nejlépe zabezpečit před neštěstím?

Za poslední období se zaregistrovala asi stovka obyvatel Prahy, lidí se všemi druhy postižení a seniorů, do registru pro použití v Integrovaném záchranném systému. Jak probíhá tento projekt, který má zajistit potřebným lidem pomoc v kritických situacích, kdo a jak se do registru může přihlásit?...
Za poslední období se zaregistrovala asi stovka obyvatel Prahy, lidí se všemi druhy postižení a seniorů, do registru pro použití v Integrovaném záchranném systému. Jak probíhá tento projekt, který má zajistit potřebným lidem pomoc v kritických situacích, kdo a jak se do registru může přihlásit?
“Mám strach, co by se stalo, kdyby prasklo potrubí, začal unikat plyn a kdybychom se měli rychle evakuovat,” vraštila čelo mladá žena na vozíku. “Jsme s manželem na vozíčku oba, a když nepůjde elektřina a nepojede výtah, z domu se nedostaneme! Měli bychom s tím něco udělat – jenomže nevím, co.”
“To se dá snadno zařídit,” odpověděla jí starší dáma. “Pracuji v projektu Národní rady osob se zdravotním postižením ČR, který tvoří registr osob se zdravotním postižením a seniorů pro použití v IZS, tedy v Integrovaném záchranném systému. Protože bydlíte v Praze, může vás můj kolega, který je sám také na vozíku a stará se o lidi s podobným postižením, zaregistrovat.”
“A co tím vyřešíme?” pochybovala mladší.
“Všechny složky tohoto systému budou vědět, že bydlíte v místě, kde se něco stalo, že nemůžete vyjít po svých, a postarají se o vás,” ujistila ji starší.
Za poslední období bylo zaregistrováno asi sto obyvatel Prahy se všemi druhy postižení a seniorů. Vyškolení registrátoři na registračních místech (viz leták), případně u zájemce doma zjišťují vše, co je důležité pro zachraňování. Poskytují také rady, jak jednat při haváriích a se záchranáři (hasiči, zdravotníci a státní i městská policie). Všichni, kdo přijdou do styku s důvěrnými a citlivými daty zájemců, dodržují zákon o ochraně osobních údajů č. 101/2000 Sb., takže Odbor krizového řízení Magistrátu hl. m. Prahy, který velí IZS, vydá pokyny jen tomu, kdo bude zaregistrovaného zachraňovat.
Registrátoři budou v tomto projektu pracovat jen do konce května 2008. Počítá se totiž s tím, že valná většina obyvatel Prahy, kteří tuto službu potřebují, se do té doby přihlásí. Potom už budou pracovat jenom dva registrátoři, aby jednak aktualizovali údaje, jednak aby zařadili další zájemce.
Bližší informace jsou v letáku, který najdete v příloze. V něm jsou také kontakty, kde registrátoři zodpoví všechny vaše otázky a kde se můžete domluvit na registraci.
Abyste už nemuseli mít strach!
Projekt je financován z Evropského sociálního fondu, státního rozpočtu ČR a rozpočtu hl. m. Prahy, z programu JPD 3 –– registrační č. projektu: CZ.01.3.07/1.1.01.3/1074.
Jana Hrdá
Soubor ke stažení: Leták IZS
zdroj: Helpnet.cz
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami