Seznam volně prodejných léků najdou lidé na internetové adrese www.vzp.cz. Kdo si koupí některý z těchto přípravků, nebude už platit v lékárně třicetikorunový poplatek. Sdělil Jiří Rod z tiskového oddělení Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).
Léky bez receptu pojišťovny nehradí, a tak nejsou zatíženy poplatkem. Podle zjištění lékárníků od ledna, kdy byly zavedeny regulační poplatky, chodí více lidí pro levné přípravky bez receptu.
Ušetří tak 30 korun u lékaře a dalších 30 korun za položku na receptu. Volně prodejné léky jsou v seznamu řazeny podle působení do skupin.
Odkaz na ně je na titulní straně v části Klienti a obsahuje pouze skutečně registrované léky. Přípravky s vitamíny, povzbuzující, podpůrné a na hubnutí zde zařazeny nejsou. Seznam obsahuje kvůli snadné orientaci jen základní údaje, tedy název léku, kód, výrobce či cenu.
“Ta je pochopitelně jen orientační a může se v jednotlivých lékárnách lišit,” uvedl Rod. Některé skupiny v seznamu žádného zástupce nemají, protože jsou jen na recept. Léky ve skupině A jsou k léčbě zažívacího traktu a poruch metabolismu, léky označené B k léčbě nemocí krve a krvetvorných orgánů.
Ve skupině C jsou přípravky na léčení nemocí srdce a cév, pod písmenem D jsou přípravky kožního lékařství, pod písmenem G léky na nemoci urogenitálního systému, M značí léky na nemoci svalů a kostí, N centrálního nervového systému, P jsou přípravky proti parazitům, léky s R jsou k léčení dýchacího systému a S smyslových orgánů.
Nejjednodušší postup je hledat daný lék, zda je v seznamu. Ve stejné lékové skupině je možné vyhledat podobně působící přípravek. V takovém případě je ale vhodné se před jeho koupí poradit v lékárně.
Informace o všech lécích, tedy nejen o volně prodejných, jsou na stránkách VZP v sekci Číselníky, v části věnované lékařům. Seznam obsahuje vedle orientační ceny i nejvyšší možnou úhradu od zdravotní pojišťovny, včetně informací o tom, jaký specialista a za jakých podmínek může lék předepsat.