Online learning (OLE) je webová aplikace, která slouží k výuce přes internet. Je to ideální forma výuky na dálku, kdy učitel i studenti musí disponovat pouze PC s připojením na internet a periferiemi (sluchátka s mikrofonem a web kamera).
Online learning je aplikace vhodná pro skupinovou i individuální výuku a má oproti e-learningu tu nespornou výhodu, že výuka je interaktivní, za přímé účasti lektora nebo učitele a probíhá v reálném čase. OLE byla prvotně vyvinuta pro výuku cizích jazyků, ale nyní je využívána i pro výuku dalších předmětů.
Vzhledem k tomu, že tato forma výuky umožňuje plnohodnotné studium z domova, kdy učitel ani studenti nemusí nikam dojíždět, je vhodná především pro výuku osob se zdravotním postižením (sám vyučující může být touto osobou) a dalších osob, kteří nemohou nebo nechtějí dojíždět za klasickou výukou.
Jak probíhá výuka?
V dohodnutý čas se učitel a studenti připojí k počítači s internetem a přihlásí se do webové aplikace. Jakmile začne hodina, vidí se všichni na obrazovce, kde je kromě videí účastníků výuky promítána i tabule, chat a další nástroje pro výuku. Učitel a studenti spolu během výuky komunikují, vypracovávají připravená cvičení, přehrávají si audio a video soubory a používají tabuli pro psaní, chat a další nástroje. Online learning je příjemně zábavná forma výuky, přičemž ovládání aplikace je velice jednoduché a intuitivní.
Informace pro zájemce o využívání aplikace OLE
V případě zájmu o využívání OLE aplikace z pohledu vyučujícího nebo z pohledu organizace, která chce OLE kurzy poskytovat, kontaktujte provozovatele aplikace, občanské sdružení CELN. S provozem aplikace nesouvisí žádné pořizovací náklady, aplikaci si je možné pronajímat „po minutách“ dle aktuální potřeby. Více informací na www.onlinelearning.cz.
OLE v praxi
Online learning již nyní využívají jazykové školy v Praze, Příbrami, Zlíně a dalších městech, některé vysoké školy, jako je např. Ústav jazykové a odborné přípravy University Karlovy v Poděbradech a další vzdělávací instituce. OLE je zahrnuto do několika projektových záměrů ucházejících se o finance ze strukturální fondů EU a s jeho používáním a zapojením do vzdělávacích programů počítají i další organizace a školy – např. BPT, Tutor, některé úřady státní správy a vybrané SŠ a gymnázia v Praze.
Informace pro studenty – jak se přihlásit do online kurzu výuky jazyků
Studenti se mohou přihlásit do online kurzů výuky jazyků tak, že se nezávazně zaregistrují
na http://www.onlinelearning.cz/. Tím zviditelní svou poptávku jazykovým školám a jednotlivým učitelům jazyků, kteří jim pak mohou zaslat své nabídky výuky. Studenti mohou jednu z nich přijmout, nebo si svého učitele vybrat rovnou ze seznamu na http://www.onlinelearning.cz/ a kontaktovat ho přímo. Zájemcům o výuku dalších předmětů doporučujeme oslovit jejich školy či organizace a požádat je o zařazení OLE kurzů do jejich nabídky.
K výuce potřebuje učitel i student pouze:
– PC s internetem
– Sluchátka nebo reproduktory s mikrofonem
– Webu kameru
Více informací naleznete na http://www.onlinelearning.cz/. V případě jakýchkoli dotazů neváhejte kontaktovat přímo poskytovatele OLE, o. s. CELN.