Severomoravský magazín pro vozíčkáře a jejich přátele VOZKA

OSTRAVA, Magazín o životě a pro život na vozíčku VOZKA, který vydává ostravská organizace vozíčkářů, oslavil v březnu deset let svého trvání...

Redakce: Petr Dzido, Tylova 4, 700 30 Ostrava-Zábřeh, tel. 596 783 174, e-mail: dzidopetr@volny.cz, http://www.vozickari-ostrava.cz/vozka/pagevoz.htm

Časopis pro vozíčkáře VOZKA má za sebou 10. let trvání.

Nejprve jako jen informační zpravodaj o aktivitách ostravských vozíčkářů na několika listech tištěných „za pár peněz“, a tedy i v nevalné kvalitě s minimem grafiky a experimentální úpravou, se brzy vyprofiloval jako časopis přinášející cenné informace o službách pro lidi na vozíčku, rady ze života samotných vozíčkářů a tipy pro nezávislý život. Dnes celostátní profesionální periodikum s pestrou skladbou informací a zajímavostí na 80ti i více stranách, který si nachází další čtenáře ze všech koutů republiky.

První letošní číslo ve stručném přehledu rekapituluje jeho významné mezníky a seznamuje s lidmi, kteří stojí za jeho tvorbou – s redaktory a stálými dopisovateli zejména z řad svých čtenářů. Ti všichni zásobují rubriky, zahrnující širokou oblast života lidí s těžkým tělesným hendikepem.

Magazín VOZKA nemá kamennou redakci a je příležitostí pro seberealizaci řady vozíčkářů, kteří na jeho stránkách přinášejí v mnoha textech a fotografiích své vlastní postřehy a zkušenosti o životě a pro život na vozíčku.

Nové 92stránkové číslo časopisu Vozka je adresně distribuováno 8. dubna 2008.

· Čtenáře mimo jiné zavede do japonské Šizouky, ve které proběhla poslední celosvětová abilympiáda – soutěžní přehlídka dovedností a zručností hendikepovaných lidí.

· Seznámí je s Jirkou Tománkem, všeumělem z Plzeňska, o jeho životě, čtyřkolce a znovunalezené svobodě.

· Nabídne jim možnosti ke studiu a k zaměstnání.

· Seznámí s novinkami v sociálních službách a zdravotechnickými výrobky.

· Objasní některé zdravotní otázky a poradí v legislativě.

· Pozve na sportovní a kulturní akce.

· Seznámí s novinkami v bezbariérové dopravě a motorismu.

· Přizve k bezbariérovým prázdninovým pobytům a výletům.

· Seznámí s činnostmi neziskových organizací pro hendikepované.

· Nabídne básnickou a malířskou tvorbu lidí a umělců s hendikepem.

· Vyzve k soutěžím pro hendikepované, děti k soutěži v malování o knížku pohádek.

· Informuje o úpravách bytů a nových knihách.

· Přináší články o mezilidských vztazích.

· Nechybí zážitky čtenářů, citáty, užitečné maličkosti, tip na přípravu jednoduchého jídla, ani nezbytný kvíz a kalendárium akcí.

· K tomu všemu hodně fotografií, dokumentujících, že vozíčkáři nemusí jen vysedávat doma, ale žít podobně jako lidé bez hendikepu…

Další informace:

Petr Dzido, šéfredaktor magazínu VOZKA, tel. / zázn.: 596 783 174, e-mail: dzidopetr@volny.cz, http://www.vozickari-ostrava.cz/vozka/pagevoz.htm

Poznámky pro editory:

1. První číslo Vozky vyšlo v březnu 1998 jako informační zpravodaj ve stejnou dobu ustanovené Ostravské organizace vozíčkářů, která je dodnes jeho vydavatelem. Pro svůj stále rostoucí obsah a celostátně použitelná témata se před několika lety již jako Vozka – Severomoravský magazín pro vozíčkáře a jejich přátele zařadil mezi celostátně odebírané časopisy pro vozíčkáře. Vychází 4x ročně na více než 80 stránkách, v nákladu přes 1200 ks.

2. Náklady na jeho výrobu jsou hrazeny zejména z příjmů za reklamu na výrobky a služby pro vozíčkáře, z dotací města Ostravy, ze sponzoringu komerčních firem a z čtenářského předplatného.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami