Žiju stejně jako TY! aneb víkendový festival bez hranic se poprvé uskutečnil 24. a 25. května 2008 na Pankrácké pláni v Praze 4.

Na počátku byla myšlenka a zájem udělat velký zábavný víkend, který představí život postižených lidí od narození po stáří trochu jinak. Osoby s handicapem jsou stále pro některé z nás lidé, kterým se má uhýbat z cesty, nebo, ti kteří potřebují politování a k ničemu nejsou. Toto chceme vyvrátit ...

„Na počátku byla myšlenka a zájem udělat velký zábavný víkend, který představí život postižených lidí od narození po stáří trochu jinak. Osoby s handicapem jsou stále pro některé z nás lidé, kterým se má uhýbat z cesty, nebo, ti kteří potřebují politování a k ničemu nejsou. Toto chceme vyvrátit právě touto ojedinělou aktivitou, která má za sebou první ročník. Postižení se nám bez problémů dokáží vyrovnat. Potřebují dostat pouze šanci,“ říká Hana Potměšilová, ředitelka Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením, který je organizátorem celé akce.

„Chceme, aby si každý mohl vyzkoušet na vlastní kůži, s čím vším se musí zdravotně postižení lidé vyrovnávat každý den. Na prvním ročníku našeho „Žiju“ se představili lidé, které nezlomilo jejich postižení, ale stalo odrazovým můstkem pro další život“, dodává Lenka Kohoutová, předsedkyně správní rady fondu.

Každý, kdo víkendový festival navštívil si mohl vyzkoušet slepeckou nebo vozíčkářskou dráhu, poznat na vlastní kůži, jak a kde vnímají překážky postižení, tam, kde je zdravý běžně nečeká

Kdybychom nestrhli k pomoci další nadšence, tato akce by nikdy nevznikla. V podstatě všichni účinkující se vzdali svých honorářů. Získali jsme velkou podporu a pomoc sponzorů, a v neposlední řadě je zapotřebí zmínit velmi vstřícný přístup radnice Městské části Prahy 4 a Magistrátu hlavního města Prahy,“ dodává Lenka Kohoutová.

Záštitu nad akcí převzal Tomáš Töpfer, senátor, Jiří Janeček, radní hl. města Prahy a Městská část Praha 4.

Hlavním partnerem projektu se stala sázková kancelář FORTUNA, partnery projektu byli také společnost ICZ, Třinecké železárny, Všeobecná zdravotní pojišťovna, Městská část Praha 4 a mnoho dalších.

„Je dobré podporovat akce, jako je například Žiju stejně jako Ty!. Podobných aktivit není nikdy dost. Městská část Prahy 4 dlouhodobě podporuje projekty pro osoby se zdravotním postižením, a to od školky až po důchodce, od vzdělávání až po sportování. Toto je vhodná cesta, jak prezentovat i aktivity, které jsou podporovány naší radnicí. Chci co nejvíce poznat lidi se zdravotním postižením, chci znát jejich problémy, jenom tak jim budu schopna více porozumět a pomoci“, dodává Ivana Staňková místostarostka MČ Prahy 4.

Po celý víkend na návštěvníky čekala řada zajímavých atrakcí a disciplín. Ledová bruslařská plocha, lezecká stěna, lukostřelba, zvuková střelnice, nárazový trenažér, trenažér Formule 1, klub veteránů a Harley Davidson, hlavolamy, bungee running, dopravní městečko, asistenční vozy hasičského záchranného sboru, turnaj v bocce a petangue, potápění, dětské městečko a mnoho dalšího.

Na akci se představily čtyři desítky společností z celé České republiky, které mají zkušenosti s integrací, vzděláváním a zaměstnáváním osob se zdravotním postižením.

Účastníky Žiju stejně jako Ty přišli podpořit pan MUDr. Milan Cabrnoch, poslanec Evropského parlamentu, starosta Městské části Praha 4 ing. Pavel Horálek a paní místostarostka Ivana Staňková, ředitel Městské policie Městské části Praha 4 René Štýbr. Moderování akce se ujali slečna Terezie Tobiášová a Jakub Kuba z TV Óčko a pan Libor Bouček z rádia Evropa 2.

V sobotním podvečer proběhla módní přehlídka, kterou si pod svá křídla, a to nejen v moderování, vzala Barbara Nesvadbová. Na přehlídce vystoupily s kloboukovou show členky sdružení Mamma help a modelky z týmu Czechoslovak models tak i modelky zdravotně potižené, které předvedli modely Tatiany Kovaříkové a salónu E.daniely.

„Žiju stejně jako Ty! na Pankrácké pláni není akce pouze pro obyvatele Prahy 4. Jsme rádi, že jsme se stali partnery prvního ročníku a podpořili jsme jedinečnou aktivitu, která je svým rozsahem v České republice ojedinělá. Všeobecná zdravotní pojišťovna se snaží podporovat aktivity, které pomáhají integrovat zdravotně postižené občany zpět do společnosti a ukazují, že lidé se zdravotním postižením mohou být samostatní a mnohdy toho dokážou víc, že my zdraví,“ říká Tereza Květoňová, vedoucí oddělení veřejných záležitostí VZP ČR.“

Nadační fond byl založen v roce 2007 jako reakce na ne příliš jednoduchou situaci osob se zdravotním postižením při vstupu na trh práce.

Mezi zakladateli NF jsou lidé se zdravotním postižením, kteří se osobně setkali s problémy při získání pracovního uplatnění a osoby mající zkušenost se zaměstnáváním zdravotně postižených
NF je jediným nadačním fondem v České republice, který se zabývá výhradně pomocí při zaměstnávání osob s postižením. Činnost NF se zaměřuje jak na handicapované, kteří hledají práci, tak i na společnosti, které mají zájem handicapovaného zaměstnat. Nadační fond organizuje a přispívá pouze na aktivní akce. A Žiju stejně jako Ty je toho ideálním příkladem!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami