Bezbariérové jsou toalety, výtah; vstupní dveře se otevírají automaticky. Vše je též přehledně označeno a popsáno. U knihovny jsou vyhrazena místa pro parkování handicapovaných osob. Knihovna má nájezdovou rampu u hlavního vchodu.
Zájemci si budou moci rozšířit své vědomosti v některém ze zajímavých oborů, a to formou absolvování přednášek odborných lektorů včetně aktivního zapojení se do výuky. Veškeré informace budou lektory předávány interaktivní, poutavou formou. V praxi to znamená, že například kurz Práce s počítačem bude veden v počítačové učebně, kde bude mít každý účastník k dispozici vlastní PC a všechny poznatky si vyzkouší ihned prakticky. Tento kurz povede odborný lektor krajské knihovny Ing. Vojtěch Skopový.
Posledním, též externím, lektorem Univerzity volného času bude přední odborník v oboru dějin umění a estetiky PhDr. Vladimír Czumalo, CSc., který účastníky svého kurzu seznámí s vybranými kapitolami dějin umění.
Krajská knihovna Karlovy Vary dlouhodobě spolupracuje se zdravotně handicapovanými. Již 15 let funguje v Krajské knihovně Karlovy Vary (dříve Okresní knihovna Karlovy Vary) oddělení pro nevidomé, které má dnes ve svém fondu již cca 2300 zvukových knih. Dále se zabývá seznamováním nevidomých a slabozrakých s kompenzačními pomůckami, které jim mají usnadnit život, pořádá pro ně literární besedy, různá setkání apod. Jedním z hlavních úkolů tohoto oddělení je také seznamování „zdravé“ veřejnosti s životem nevidomých a slabozrakých a pomoci tím integraci těchto lidí do majoritní společnosti. Tutéž snahu uplatňujeme také v práci s neslyšícími, kteří se stali pravidelnými návštěvníky knihovny. Na přednášky, které pořádáme pro veřejnost, se snažíme vždy zajistit tlumočení pro neslyšící, pořádáme pravidelně již několik let kurzy českého znakového jazyka, máme speciální fond o neslyšících a pro neslyšící. Dokonce byl u nás natáčen i jeden díl pořadu Televizní klub neslyšících, který se setkal s velkým ohlasem.